Image 1
Image 2
Postare ( Sablon)

NOILE CODURI CAEN

Este prostituția reglementată oficial în România conform noilor coduri CAEN?

Este prostituția reglementată oficial în România conform noilor CAEN?
De câteva zile, pe rețelele sociale circulă informații conform cărora prostituția ar fi fost inclusă printre activitățile legale din România odată cu actualizarea codurilor CAEN, aplicabilă începând cu 1 ianuarie 2025. Unele site-uri au menționat că prostituția este listată sub un cod CAEN specific, ceea ce a stârnit controverse.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

De câteva zile, pe rețelele sociale circulă informații conform cărora prostituția ar fi fost inclusă printre activitățile legale din România odată cu actualizarea codurilor CAEN, aplicabilă începând cu 1 ianuarie 2025. Unele site-uri au menționat că prostituția este listată sub un cod CAEN specific, ceea ce a stârnit controverse. Cu toate acestea, niciun site oficial al instituțiilor românești nu confirmă explicit această schimbare, iar CAEN-ul menționat, 9699, nu este detaliat în documentele oficiale.

 

 

Noua clasificare europeană a codurilor CAEN, adoptată și de România, include prostituția printre activități. Totuși, acest fapt nu echivalează cu o legalizare a meseriei în România, ci doar cu adaptarea listei CAEN la standardele europene, care permit aceste activități în statele unde ele sunt legale. Autoritățile române au transpus clasificarea europeană fără a face ajustări conform legislației naționale.

 

 

 

 

 

 

 

Reacția Ministerului Justiției și alte clarificări oficiale

Ministerul Justiției a transmis că activitățile nepermise de legislația națională nu pot fi reglementate prin codurile CAEN din România. Totuși, nu există o precizare clară cu privire la includerea prostituției în cadrul noului cod CAEN 9699. Pe unele platforme, cum ar fi startco.ro și caen.ro, acest cod este descris ca incluzând, printre altele, “furnizarea sau aranjarea de servicii sexuale, organizarea de evenimente de prostituție sau operarea de stabilimente de prostituție”.

 

 

Este prostituția reglementată oficial în România conform noilor CAEN?
Este prostituția reglementată oficial în România conform noilor CAEN?

 

 

 

Codul CAEN 9699 include următoarele activități:

Activități astrologice și spirituale;
Servicii sociale (escortă, agenții matrimoniale);
Furnizarea sau aranjarea de servicii sexuale;
Servicii de îngrjire a animalelor de companie;
Organizarea de evenimente de prostituție;
Operarea de adăposturi pentru animale abandonate;
Activități de tatuare și piercing;
Operarea de mașini automate pentru servicii personale;
Activități ale planificatorilor de nunți.

 

 

 

Ministerul Justiției a precizat că actualizarea codurilor CAEN nu a fost realizată de către minister sau ONRC, ci a fost aprobată prin Ordinul Președintelui Institutului Național de Statistică nr. 377/17.04.2024. Acest aspect subliniază că schimbările provin din adoptarea clasificării europene, fără o analiză specifică privind compatibilitatea cu legislația românească.

 

 

 

 

Prostituția nu mai este considerată infracțiune în România din 2014, fiind acum o contravenție sancționată cu amendă, conform noului Cod Penal din 2024. Cu toate acestea, proxenetismul rămâne o infracțiune. În 2009, o comisie prezidențială recomanda legalizarea prostituției pentru a reduce riscurile sociale, iar în 2010, deputatul Silviu Prigoană a propus un proiect de lege privind legalizarea acesteia, care a fost respins în 2011.

 

 

 

 

Poziția INS și clarificări privind codurile CAEN

INS și ONRC nu indică în mod clar introducerea prostituției în codurile CAEN reglementate în România. Potrivit INS, noul cod 9699 este echivalentul codului 9609 din anii anteriori, fără modificări sau adăugiri. INS a precizat că detalierea completă a codurilor CAEN Rev.3 va fi disponibilă abia în a doua jumătate a anului 2025.

 

 

 

Codul CAEN 9609, conform termene.ro și ONRC, include:

Activități astrologice și de spiritism;
Servicii sociale personale (escortă, agenții matrimoniale);
Servicii pentru animale de companie (plimbat, împrechere, dresaj);
Activități ale organizațiilor genealogice;
Studiouri de tatuaj și piercing;
Servicii de lustruire a pantofilor, portari, parcare;
Operarea de aparate cu monede (cabine foto, cântare, tensiometre).

 

 

Deși noua clasificare europeană include prostituția în categoria de activități CAEN 9609-9699, acest lucru nu echivalează cu o legalizare a meseriei în România. Instituțiile românești nu au confirmat oficial reglementarea activității prin CAEN, iar legislația națională nu permite practicarea legală a prostituției. Până la clarificări suplimentare din partea autorităților, informațiile privind “legalizarea” prostituției prin noile coduri CAEN trebuie tratate cu prudență.

 

 

Postare ( Sablon)

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns