Evolutii bune pentru dansatorii de la Prodance la campionatul de la Tg. Mures

La Targu Mures a avut loc cea de-a XIX-a editie a Campionatului National de Dans Sportiv, cea mai importanta competitie la nivel national, care aduna an de an la start cele mai bune perechi din tara. In acest an, evolutiile perechilor au fost jurizate de o brigada alcatuita din 12 arbitri din tot atatea tari (Austria, Germania, Slovacia, Belgia, Croatia, Belarus, Italia, Bulgaria, Malta, Ungaria, Luxemburg, Marea Britanie).

Clubul baimarean Prodance 2000 a fost reprezentat de cinci perechi, care au obtinut rezultate notabile pentru palmaresul clubului. Perechea Richard Vasvari – Ramina Hajdu, la Open 10-11 ani standard, s-a situat pe locul 6 din 56 perechi participante, iar la sectiunea latino, aceeasi pereche s-a clasat pe locul 36 din 58 de perechi. Dinu Lung – Christa Tatar, la Open 14-15 ani standard – locul 8 dintr-un total de 62 perechi> Bogdan Suciu – Larisa Pop la Open 16-18 ani standard – locul 11 din 52 de perechi participante. Perechea Razvan Babiciu – Chelsea Roatis a concurat la Open 10-11 ani standard si s-a clasat pe locul 40 din 56 de perechi, iar la sectiunea latino s-au clasat pe locul 51.

In paralel cu CN al Romaniei s-a desfasurat si Cupa Muresul, la care clubul a participat cu 12 perechi. La clasa D 16-35 ani, perechea Roland Baban – Dorina Farcas a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului, din 17 perechi participante, iar la Open 16-18 ani standard s-a situat pe locul 37 din 52 de perechi. Un al doilea podium a fost obtinut de perechea Marius Pop – Bianca Pop la E 16-35 ani standard, care s-a clasat pe locul secund dintr-un total de 26 perechi. La aceeasi categorie, Zoltan Tar Rus – Claudia Tar Rus si Marius Coman – Ioana Radua s-au clasat pe locul 14, iar perechea Lucian Pop – Dora Roatis a terminat concursul pe locul 19. Perechea Lukas Cimpean – Raluca Robu a fost la un pas de calificarea in finala, clasandu-se pe locul 7 la H 6-9 ani, iar la H 12-15 ani, perechea Rolland Szabo – Agnes Fodor s-a calificat in finala, obtinand locul 7 din 26 de perechi. Tot la aceeasi categorie, perechea Vlad Fazekas – Malina Balog s-a situat pe locul 19-20, iar Patriciu Balog – Denisa Stoica pe locul 14 din 26 de perechi.

Andrei Pop – Henrietta Vasvari s-au calificat in finala concursului la E 6-9 ani, unde s-a clasat pe locul 4 din 9 perechi. La clasa H 10-11 ani, Adam Kazay – Kriszta Kirchmayer s-au clasat pe locul 19 din 38 de perechi, iar colegii lor, Darius Pop – Denisa Pop, s-au situat pe locul 31.

Urmatorul concurs national la care sportivii de la Prodance 2000 vor participa este Cupa Mirajul Dansului, care va avea loc la Medias, duminica, 13 martie. Apoi, in perioada 25-27 martie, doua perechi vor participa la Brno Open 2011.