FC Olimpia – Cigand 2-1 (2-1)

Sătmărenii au câștigat prin golurile marcate de Micaș și Bujor

olimpia2Sâmbătă, pe terenul din Dorolț, pe o căldură dogoritoare, Olimpia a întâlnit într-un meci amical, formația maghiară Cigand SE din Liga III-a.

În ciuda căldurii, jocul a avut ritm și am putut consemna faze frumoase de fotbal la ambele porți. Olimpia a avut inițiativa în cea mai mare parte a meciului și a câștigat în cele din urmă la limită, dar meritat. Echipa maghiară, cu vreo 4-5 jucători care au trecut pe la Olimpia și Someșul de-a lungul anilor, Tempfli, Roszel, Marius Pop, Ludescher, a dat o bună replică și s-a dovedit a fi un adversar dificil pentru gruparea sătmăreană.

Olimpia a deschis scorul în minutul 24 prin Micaș, șut din careu după un corner executat de Gavrilescu. Echipa maghiară a egalat în minutul 38 prin Tempfli. Fostul jucător al Olimpiei a marcat cu capul în urma unui corner. În minutul 45 un apărător al oaspeților a comis henț în suprafața de pedeapsă iar Bujor a transformat penaltiul acordat stabilind scorul la pauză, scor care avea să fie și cel final, 2-1 pentru Olimpia.

În partea a doua meciului antrenorii celor două echipe au făcut mai multe modificări. Jocul n-a scăzut în intensitate, a fost vioi, atractiv, cu bune situații de a marca. Olimpia a ratat însă prin Zsiga și Feier două mari ocazii. Cum nici oaspeții nu au marcat, scorul final a rămas cel stabilit în minutul 45. În felul acesta Olimpia și-a luat revanșa după înfrângerea suferită în urmă cu o săptămână, 0-1 la turneul de la Kisvarda.

– Olimpia: Șuta – Munteanu, Ene, Iuhas, Gombar, Gavrilescu, Micaș, Villand, Zsiga, Bujor, Lemac. Au mai jucat: Feier, Dragoș, Moș, Hanus, Sabău, Molnar, Kinczel, Prodan, Cosma, Mureșan.

De luni jucătorii Olimpiei își vor relua antrenamentele iar miercuri vor juca un nou meci amical, probabil cu echipa din Kisvarda.