FC Olimpia nu a reușit să treacă (de) Dunărea

Formația sătmăreană a terminat la egalitate, 2-2 (1-1) meciul cu echipa din Călărași

olimpiaOlimpia nu a reușit să treacă de Dunărea Călărași, terminând la egalitate meciul cu echipa care în sezonul trecut bătea la porțile Ligii I. Dar am văzut un meci destul de frumos, pe care formația sătmăreană putea să-l câștige având în vedere că a avut mai multe ocazii decât oaspeții.

Dar cinstit vorbind, și oaspeții puteau câștiga jocul pentru că și ei au avut mari ocazii de gol. Ei puteau profita de cele câteva mari gafe ale apărării Olimpiei. De altfel ei au și profitat de două erori comise în apărare și au marcat în urma a două faze fixe.

Olimpia începe bine și are primele ocazii de gol dar Ludușan și V. Pop, în minutele 2 și 3, au șutat peste poartă din careu. Dar oaspeții au deschis scorul la prima lor acțiune de atac, în minutul 10 când, după un corner, Șandru, nemarcat la 4 metri, a trimis în plasă balonul revenit din bară după șutul lui Ciocâlteu.

Olimpia ratează egalarea în mintul 28 când a avut o dublă ocazie. Pană a executat o lovitură liberă de la 22 de metri, jos, în dreapta portarului, dar acesta a respins la Onicaş, care a şutat din 10 metri, dar balonul este blocat aproape de linia porţii. După ce, în minutul 30 Vasile Pop trimite din cădere, de la 10 metri, peste transversală, oaspeții au ratat o mare ocazie prin Ciocâlteu, Anca reușind să blocheze șutul acestuia din 6 metri.

Egalarea a venit în minutul 40 când, după o fază prelungită de atac, Munteanu a trimis în plasă, de la 6 metri, un balon care a trecut pe la V. Pop și Heil.

Oaspeții încep mai bine partea a doua și, în minutul 47 Ciocâlteu, nemarcat în mijlocul careului, ratează o uriașă ocazie, șut de la 10 metri, respins de Anca. Ratează apoi Onicaș (min. 57) din poziție ideală, șut slab, de la 12 metri, pe centrul porții.

Olimpia va trece în avantaj în minutul 60, prin golul lui Pană. Mijlocașul sătmărean, cel mai bun om al Olimpiei, a șutat din careu, la semiînălțime, la colțul scurt lăsându-l fără replică pe portarul oaspeților. În minutul 62 oaspeții rămân în 10 oameni, Matei fiind eliminat după ce a primit al doilea galben. În urma acestei eliminări se părea că Olimpia nu va avea probleme în a obține victoria. Dar lucrurile au luat o altă tunură. În minutul 67 Dunărea a beneficiat de o lovitură liberă din lateral dreapta. Lovitura a fost bătută de Kanda, iar Ștefan le-a luat fața apaticilor noștri fundași și a marcat cu capul la colțul lung. Dar timp pentru un gol al victoriei mai era suficient. Dar n-a fost așa. Sătmărenii, în continuare gafeuri în apărare, au atacat mai mult, au avut trei bune ocazii de gol, dar au ratat pe rând V. Pop, lovitură liberă de la 20 metri peste, Kanaloș, șut de la 20 de metri parat de portar și Onicaș. Și uite așa, meciul s-a încheiat la egalitate.

Partea bună este că Olimpia a marcat din două goluri, ambele din acțiune. Partea proastă este că am încasat două goluri în urma unor faze fixe. Iar la fazele fixe se presupune că toată lumea știe ce are de făcut. N-a fost așa.

Olimpia: Anca-Trip – Ciul, Heil, Iuhas, Duruş – Onicaş – R. Rus, Pană(75 Krausz), V. Pop. D. Muntean (73 Feier) – Luduşan (73 Kanaloș). Rezerve neutilizate: Şuta – Villand, Faur, Tudoran. Antrenor: Bogdan Andone
Dunărea: Popa – Ţenea, Panait, Şandru, Barna – Preoteasa, Popescu (57 Matei), Ibrian (46 Kanda), Danciu (63 Licu) – Ciocâlteu, M. Ştefan. Antrenor: Adrian Mihalcea