FC Vaslui s-a calificat in ultimul tur preliminar al Europe League

Marti seara, in mansa secunda a turului III preliminar, Omonia Nicosia a terminat la egalitate, 1-1, partida de pe teren propriu cu FC Vaslui. In minutul 60, atacantul echipei moldovene, Wesley, a marcat printr-un sut din lovitura libera de la aproximativ 25 de metri lateral stanga, balonul a lovit bara de la coltul scurt si apoi a intrat in poarta aparata de Kotsolis. Gazdele au egalat in minutul 84, prin polonezul Zurawski, care a transformat o lovitura de la 11 metri, dictata in urma unui fault al portarului Kuciak la Konstantinou. In minutul 88, portarul echipei vasluiene, Kuciak, a primit direct cartonasul rosu, dupa ce a aruncat in tribune un obiect trimis pe gazon de fanii ciprioti. Cum toate cele trei schimbari au fost efectuate, in poarta formatiei moldovene a intrat mijlocasul bulgar Ghencev. Si gazdele au avut o eliminare in minutul 90+4, cand capitanul echipei cipriote, Charalambous, l-a bruscat pe Burdujan in afara terenului de joc.