Final încins, victorie obţinută greu de sătmărence

CSM Satu Mare – CSBT Alexandria 92-84 (45-40)

baschetDupă cum anticipam, meciul dintre CSM Satu Mare şi CSBT Alexandria a fost extrem echilibrat, iar învingătoarea s-a decis după o rundă de prelungiri. În sala LPS “Ecaterina Both” am asistat la o partidă cum de mulţi ani nu am mai avut, cu un final încins. S-a jucat pentru etapa a 4-a din Liga Naţională de baschet feminin.

CSM Satu Mare a început pe parchet cu Whittington, Laza, Baltic, Batey şi Tavic. Un start reuşit pentru fetele noastre, 4-0 (min. 2). Dar şi echipa oaspete şi-a intrat apoi în joc şi a condus în câteva rânduri (6-7, 8-12). Primul sfert ne-a oferit un scor egal. Sătmărencele aveau să-l câştige pe al doilea la cinci puncte, însă au condus chiar şi cu 13 puncte (41-28 min. 16).

După pauză meciul a curs din nou sub semnul echilibrului, iar ultimele 10 minute au fost extrem de încinse. Alexandria s-a apropiat încet şi sigur de CSM, ne-a ameninţat serios (73-70 min. 37, 73-72 min. 38). Bartee a restabilit egalitatea pe tabelă când mai erau 90 de secunde de joc (75-75). Au urmat două reuşite de la libere ale lui Ferenczi (77-75), iar Alexandria a trecut în avantaj prin două reuşite de două puncte ale lui Mullings. Alexandrencele aveau 79-77, dar în ultimele 10 secunde, Ferenczi a egalat şi a dus meciul în prelungiri. Iar CSM Satu Mare s-a dovedit a fi mult mai proaspătă în următoarele cinci minute astfel că şi-a asigurat victoria.

CSM Satu Mare – Alexandria s-a terminat: 92-84 (19-19, 26-21, 19-19, 15-20, 13-5).

Au marcat:
CSM Satu Mare: Baltic 22, Whittington 22, Tavic 11, Batey 11, Olah 10, Ferenczi 10, Laza 4, Pop 2. Antrenor: Jose Araujo.
CSBT Alexandria: Arnold 27, Mullings 18, Bartee 18, Rule 7, Mihai 6, Grbic 5, Chivu 3. Antrenor: Mădălin Piperea.

Sătmărencele au două victorii şi două înfrângeri până acum. Urmează două deplasări la Târgovişte şi Galaţi.