barcelonaFC Barcelona a făcut un pas uriaș spre finala Champions League din acest an. Catalanii au învins în prima manșă cu scorul de 3-0 pe Bayern Munchen după un joc foarte bun a lui Messi&comp.

Dar, în ciuda dominării teritoriale și a ocaziilor, golurile Barcelonei au venit destul de târziu. Mai întâi a marcat Messsi cu un șut, de la 17 metri, la colțul scurt a lui Neuer (min.76). Același Messi l-a învins cu o scăriță în minutul 80 pe portarul lui Bayern după care, în prelungiri Neymar a marcat pe contraatac, gol printre picioarele nefericitului Neuer. La final Pep Guardiola, ex antrenor Barcelona, actualmente la Bayern, n-a putut să spună decât “au fost formidabili”.

– FC Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Pique, Mascherano (Bartra ’89), Jordi Alba – Rakitici (Xavi ’82), Busquets, Iniesta (Rafinha ’87) – Messi, Suarez, Neymar.
– Bayern: Neuer – Rafinha, Benatia, Boateng, Bernat – Xabi Alonso – Muller (Gotze ’79), Lahm, Schweinsteiger, Thiago Alcantara – Lewandowski.

Partida retur se va disputa la 12 mai la Munchen.Vă reamintim în prima semifinală a Ligii Campionilor, echipa italiană Juventus Torino a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia spaniolă Real Madrid.