Fotbal. Cupa Romaniei – Lapusul Targu Lapus – FC Zalau 6-1 (4-0)

Stadion Lapusul. Spectatori< circa 250. Teren excelent. Lapusul< Dinu Filip (45′ Alin Pop) – Cristian Lese, Catalin Nyegran, Dorel Nodis (57′ Mihai Miklos), Marius Panait (52′ Liviu Bud), Dinu Cocis, Bogdan Ilea, Grigore Costinar (54′ Vasile Paravan), Ioan Man, Daniel Huta, Gabriel Cozma. Antrenor< Arpad Horvath. Delegat< Calin Petrut. Arbitri< Mara Elena Iscru (Oradea) – Ianos Csaba Glaser (Satu Mare), Octavian Trenca (Cluj Napoca). Observator FRF< Vasile Marc (Cluj-Napoca). Au marcat< Nyegrai, Cozma (2), Huta, Ilea (2), respectiv Ember.

Lapusul curge mai departe in “albia” Cupei Romaniei, editia 2010/2011. Prin rezultatul obtinut duminica, lapusenii s-au calificat in faza a III-a a competitiei, unde cel mai probabil vor intalni o echipa din judetul Bistrita Nasaud.

Lapusul a inceput in forta partida, dornica sa transeze cat mai rapid lucrurile, avand in vedere ca nu stau prea bine cu pregatirea fizica. Si totul le-a iesit de minune, conform planului, daca ne gandim ca in minutul 32 conduceau deja cu un neverosimil 4-0!

FC Zalau, o echipa foarte tanara, formata in buna parte din juniori republicani, a fost luata prin surprindere de iuresul lapusenilor si nu si-a mai putut reveni pana la final. In repriza a doua, lapusenii au jucat la mentinerea rezultatului, dar daca li s-a ivit ocazia au si punctat pe tabela inca de doua ori. Si pentru ca nu se cuvenea ca oaspetii sa nu-si “repereze onoarea” pierduta pe malurile Lapusului, au reusit sa inscrie in minutele de prelungire prin Ember.