FOTBAL, ECHIPA NAŢIONALĂ: Remiză cu Israel

Naţionala României de fotbal a jucat sâmbătă un meci foarte important în preliminariile pentru Euro 2024, contra Israelului.

A fost un meci dominat în partea a doua de către oaspeţi, după o primă repriză bună făcută de tricolori. România a deschis scorul în minitul 26. Glazer a respins în faţă un şut al lui Stanciu, iar Denis Alibec a ajuns primul la balon şi şi a trimis pe lângă portarul israelian. Israelienii au egalat imediat după pauză. Gloukh a primit balonul în jumătatea României, a avansat la marginea careului şi a şutat fără şansă pentru Moldovan. S-a încheiat 1-1.

ROMÂNIA – ISRAEL 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53)

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 4. Manea, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin (19. Olaru, 64), 10. Stanciu-cpt. (8. Cicâldău, 87) – 23. Sorescu (21. Moruţan, 56), 7. Alibec (9. Puşcaş, 65), 20. Coman (13. Mihăilă, 56). Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Raţiu, 5. Screciu, 14. Hagi, 17. Rus, 22. Camora

ISRAEL: 18. O. Glazer – 2. Dasa-cpt., 4. Miguel Vitor, 13. Goldberg (5. Lemkin, 77), 19. Revivo – 8. Dor Peretz (16. Abu Fani, 73), 6. Lavi, 15. Gloukh – 17. Jehezkel (12. Kanichowsky, 73), 14. Turgeman (9. Weissman, 62), 10. Solomon. Selecţioner: Alon Hazan
Rezerve: 1. D. Peretz, 23. Jarafi – 3. Jaber, 7. Safuri, 11. Kinda, 20. Baribo, 21. David, 22. Davidzada

În celelalte două meciuri ale Grupei I, din preliminariile lui Euro 2024, Kosovo a remizat cu Elveţia, scor 2-2, iar Andorra – Belarus s-a încheiat 0-0.

Urmează România – Kosovo din 12 septembrie, de pe Arena Naţională.