Fotbal – FC Maramures Universitar – Gloria Bistrita 1-0 (0-0)

[slideshow id=7026]

Dupa o saptamana de la reunirea lotului, FC Maramures a sustinut primul amical din stagiul de pregatire. Baimarenii au intalnit luni, pe stadionul “Viorel Mateianu”, Gloria Bistrita. Bistritenii vin dupa un cantonament  in Ungaria, unde au sustinut 4 meciuri, iar oboseala jucatorilor s-a vazut pe teren.

Peste 200 de persoane au fost prezente pe stadionul “Viorel Mateianu” pentru a asista la primul amical al echipei baimarene inainte de noul sezon competitional. Prima repriza a fost destul de slaba, lipsita de ocazii, iar la pauza scorul era alb, 0-0.

In partea secunda, baimarenii au atacat poarta Gloriei Bistrita, iar in minutul ‘68, Dragos deschide scorul cu un sut la coltul scurt. Jucatorii antrenati de Romulus Buia si-au mai creat numeroase ocazii de poarta, dar, din pacate, nu au reusit sa inscrie.

Gloria Bistrita a avut doua ocazii mari pe finalul meciului. In prima faza, apararea baimareana a scos o minge de pe linia portii, iar in ultimul minut, portarul Lovasz a aparat un sut puternic de la 20 de m.

FC Maramures Universitar castiga astfel cu 1-0 in fata Gloriei Bistrita.

Desi nu este nimic confirmat, pana la inceperea noului sezon este posibil ca FC Maramures Universitar sa mai dispute doua meciuri in compania echipelor clujene CFR si “U”.