Fotbal. Liga a III-a. Seria a VI-a – FC Maramures Universitar revine pe primul loc

FCMU – FC Cisnadie 3-0 (0-0)

[slideshow id=6491]

In cadrul etapei a 27-a din Liga a III-a de fotbal, FC Maramures Universitar a invins, pe teren propriu, echipa FC Cisnadie, cu scorul 3-0. Dupa ce FC Seso Campia Turzii a remizat pe teren propriu in compania echipei Unirea Floresti, scor 1-1, baimarenii revin pe primul loc al clasamentului la un punct de Seso. Pentru a promova in esalonul secund, echipa condusa de Romulus Buia trebuie, in primul rand, sa termine pe primul loc al clasamentului.

Baimarenii au deschis scorul in minutul 47 al intalnirii, dupa ce Alin Bota a transformat o lovitura de la 11 metri. Gego a majorat scorul in minutul 60, cu un sut din interiorul careului, iar in minutul 89, Bichiri a stabilit scorul final< FC Maramures Universitar – FC Cisnadie 3-0.

Etapa viitoare, baimarenii joaca in deplasare la FC Zalau si au nevoie de victorie pentru a se mentine pe primul loc.

Rezultatele etapei

Sanatatea Cluj – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1> Unirea Ungheni – Gloria Bistrita II 2-0> Unirea Tarlugeni – Gaz Metan II Medias 2-0> Avantul Reghin – SCM Brasov 1-2> FC Maramures – FC Cisnadie 3-0> Unirea Dej – FC Zalau 4-1> FC Seso – Unirea Floresti 1-1.

Clasament

1. FCMU Baia Mare 25        17        4          4          43-18   55

2. FC Seso Campia Turzii      25        16        6          3          42-13   54

3. FC Cisnadie           25        12        6          7          31-20   42

4. SCM Brasov           25        10        10        5          26-23   40

5. Unirea Ungheni      26        11        7          8          35-34   40

6. FC Zalau     25        11        6          8          34-27   39

7. Unirea Tarlungeni   26        10        5          11        27-26   35

8. FCM Avantul Reghin        25        8          9          8          19-19   33

9. Unirea Floresti        25        8          7          10        26-27   31

10. Sanatatea Cluj      26        8          7          11        21-38   31

11. Gloria II Bistrita   25        8          4          13        37-43   28

12. CS Zlatna             25        7          6          12        29-44   27

13. Unirea Dej            25        6          6          13        30-35   24

14. Gaz Metan II Medias       25        6          6          13        19-27   24

CS Unirea Floresti – FC Unirea Dej

CS Zlatna a fost exclusa din campionat pentru doua neprogramari si va pierde ultimele meciuri la masa verde.