Fotbal. Liga a III-a. Seria a VI-a – Nicio victorie in ultimele cinci luni pentru sigheteni

CS Marmatia ’96 – Unirea Dej 1-2 (0-0)

Nu prea sunt multe de consemnat despre ultima etapa din Seria a VI-a a esalonului trei al fotbalului romanesc. Exista aceeasi monotonie a infrangerilor pe care le incaseaza echipa Marmatia, de care ne-am saturat pana peste cap. S-au implinit, iata, cinci luni de cand sighetenii nu si-au mai trecut in cont nicio victorie. Important este sa participi la o competitie, spunea parintele Jocurilor Olimpice Moderne, pe vremea pionieratului miscarii sportive, dar noi zau ca ne-am cam saturat de atata participare fara niciun folos. Sunt cativa ani buni de cand asistam la acelasi scenariu, mereu repetabil, fara putinta de schimbare. Se pare ca eternii conducatori (recunosc, termenul e prea pretentios) ai fotbalului sighetean nu se satura de rusine. Alta explicatie nu exista pentru repetatele incercari nereusite. Mai lasati-i, fratilor, si pe altii sa incerce, poate ca sunt mai destonici si mai vrednici decat voi.

Partida de vineri a fost condusa de arbitrul Ervin Kegyes (Satu Mare), ajutat de Aurel Sebastian Moldovan si Miklos Mozes, ambii din Targu Mures). Observatori< Dan Jiga (Bistrita) si Aurel Daicu (Suceava). Dupa o prima repriza alba, oaspetii au deschis scorul in minutul 79 prin Gavrus, iar gazdele egaleaza in ultimul minut de joc prin Lazar. In prelungiri, acelasi Gavrus aduce dejenilor trei puncte.

Rezultatele etapei a XXVII-a

CS Zlatna – Avantul Reghin 2 – 2, Luceafarul Oradea – Vointa Livezile 4 – 1, FC Cisnadie – Vointa Sibiu 0 – 1, FC Zalau – AFC Odorheiu Secuiesc 2 – 0, Gaz Metan II Medias – Bihorul Beius 3 – 2, FC Seso Campia Turzii – Unirea Ungheni 1 – 0, CSM Sebes – Gloria II Bistrita 2 – 1, Turul Micula – Sanatatea Cluj Napoca 0 – 3 (Micula s-a retras din campionat).

Clasament: 1. Vointa Sibiu – 62p, 2. Campia Turzii – 58p, 3. Cisnadie – 43p, Sanatatea – 43p … 15. Zlatna – 32p, 16. Reghin – 27p, 17. Marmatia – 19p, 18. Micula – 15p.

Etapa urmatoare, vineri , 7 mai: Odorhei – Oradea, Livezile – Cisnadie, Sibiu – Zlatna, Micula – Zalau, Dej – Campia Turzii, Reghin – Marmatia, Cluj Napoca – Bistrita, Beius – Sebes, Ungheni – Medias.