Frații Palincaș de la Olimpia Căuaș, învingători la Oradea

Olimpia Căuaș a avut doi pugiliști în weekend la Cupa Bihorului de la Oradea. A fost un turneu internațional care a strâns aproximativ 100 de sportivi din România și Ungaria. Frații Palincaș, Sebastian și Marian, pregătiți de Adrian Lazor, au câștigat meciurile pe care le-au avut.

Cel mic, Marian a boxat la cadeți, 70 kilograme, câștigând la puncte în fața unui sportiv de la CSM Zalău. Sebastian a boxat la tineret +91 kilograme, câștigând la puncte cu un sportiv de la LPS Banatul Timișoara. Sătmăreanul Adrian Lazor a și arbitrat la acest concurs, luând calificative bune, devenind eligibil pentru susținerea examenului pentru categoria a 3-a, el fiind acum stagiar. Pentru sprijinul acordat boxului bihorean de-a lungul timpului, sătmăreanului Florin Mulcuțan – coordonatorul zonei de nord-vest, i-a fost înmânată o diplomă de excelență și o cupă, în semn de recunoștință din partea Asociației Județene de Box Bihor.

Pentru sportivii de la ACS Olimpia Căuaș urmează un turneu puternic la Arad unde participă sportivi din 4 țări. Totodată, în 28 martie, Viorel Plosca – președintele AJB Satu Mare este delegat supervizor și Florin Mulcuțan delegat ca secretar al Competiției de box profesionist de la Timișoara unde, Flavius Biea își pune la bătaie centura intercontinentala IBA în fața tanzanianului Meshack Mwankemwa. Gala va fi televizată de canalele TVR.