Germania a umilit naționala lui Cristiano Ronaldo

Victorie cu 4-0 (3-0) în fața Portugaliei

germaniaPe stadionul Fonte Nova din Salvador, s-au întâlnit luni Germania și Portugalia, primul lor meci la Campionatul Mondial din Brazilia, din Grupa G. Un derby între două echipe puternice din Europa. Însă, nemții au fost cu o clasă peste portughezi, peste Ronaldo. Au învins cu un scor răsunător, 4-0 (3-0).

Nemții au avut un început liniștit de partidă. Portugalia, puțin mai agitată, s-a remarcat prin două șuturi semnate de Almeida (min. 5), puțin peste poartă, și prin acțiunea lui Ronaldo (min. 8) de pe partea stânga, un șut respins de Neuer în corner. Primul gol a venit destul de repede, Pereira l-a faultat în careu pe Goetze (min. 10), iar sârbul Mazic a dictat lovitură de la 11 metri. Muller a executat impecabil, pe jos, pe stânga, iar Germania s-a aflat în avantaj cu 1-0. Portugalia, lipsită de reacție, a trimis un șut spre vinclu prin Nani (min. 25). Meciul parcă s-a rupt pentru lusitani, după minutul 33, când Hummels s-a înălțat excelent la un corner și a făcut 2-0. Fundașul Pepe a văzut direct cartonașul roșu (min. 37) după ce i-a pus mâna pe față lui Muller. O decizie discutabilă, însă portughezul va lua, oricum, cel puțin două etape de suspendare. ”Cireașa de pe tort” a primei reprize a fost reprezentată de golul lui Muller marcat în primul minut de prelungire, cu un șut sec din careu. O primă repriză în care am văzut de toate, cu Muller actor principal, și Portugalia în rol secundar.

Partea a doua a meciului a început cu aceeași națională a Portugaliei lipsită de idei, cu nesincronizări în atac, cu pase greșite și fără ocazii mari de a marca. Germania putea să ducă scorul la 4-0 (min. 51). Ozil a scăpat singur cu portarul însă a șutat în acesta. Magicul Muller și-a dus echipa la 4-0 cu 12 minute înainte de final. Centrarea lui Schurrle, de pe dreapta, a fost respinsă la picioarele lui Muller de portarul Rui Patricio. Neamțul a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Timpul s-a scurs, Portugalia a arătat că nu-și dorește nici măcar un gol de onoare. Ronaldo a beneficiat însă de o lovitură liberă de la 35 de metri (min. 91), a șutat puternic, pe poartă, dar Neuer și-a făcut treaba. S-a încheiat 4-0, o victorie istorică pentru Germania și o zi amară pentru Portugalia. Se pare că stadionul din Salvador face minuni la acest campionat. Tot acolo,Spania a pierdut rușinos cu Olanda, scor 1-5.

– Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Hummels (Mustafi 72), Howedes – Khedira, Lahm, Kroos – Gotze, Ozil (Schurrle 62), Muller (Podolski 81). Antrenor: Joachim Low.

– Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao (A. Almeida 64) – Veloso (R. Costa 46),Moutinho, Meireles – Nani, Ronaldo – Hugo Almeida (Eder 28). Antrenor: Paulo Bento.

Victorie pentru Michael Schumacher

Elevii lui Joachim Low au fost deciși să câștige acest meci. Au primit o motivație suplimentară chiar în ziua meciului. Michael Schumacher a ieșit din comă și va începe recuperarea după accidentul suferit la schi. Nemții au anunțat înaintea meciului că o posibilă victorie îi va fi dedicată fostului mare pilot de Formula 1.

A fost meciul cu numărul 100 pentru Germania disputat în C.M., este națioanala cu cele mai multe partide jucate în această competiție.

Una peste alta, Germania s-a instalat confortabil pe prima poziție a Grupei G, de unde mai fac parte Ghana și SUA. Nemții vor juca cu Ghana în 21 iunie, iar lusitanii cu SUA în 23 iunie.