Halep și Begu merg în turul 2 la Praga

După aproape 6 luni, Simona Halep a revenit oficial pe terenurile de tenis. Tenismena din România a luat startul la turneul WTA de la Praga, iar revenirea în circuitul profesionist a coincis cu o victorie.

O victorie obținută cu 6-1, 1-6, 7-6 (7-3) în fața tenismenei Polona Hercog (Slovenia/46 WTA). A fost o victorie muncită, obținută cu dificultate după mai mult de două ore de joc. Simona a câștigat ușor primul set, l-a pierdut la fel de ușor pe al doilea iar ultimul a fost dramatic. Halep, numărul 2 WTA a condus cu 5-3, a fost egalată. Au urmat apoi șase (6) mingi de meci ale Simonei, la 6-5 și la 6-6, dar, pe fondul grabei ea a comis mai multe erori neforțate și nu și-a putut fructifica avantajul. Dar tenismena noastră a jucat foarte bine în tiebreack și a câștigat setul și meciul după 2 ore și 29 minute de joc.

În turul doi Simona Halep o va întâlni pe Barbora Krejcikova (Cehia/118 WTA), care a învins-o în primul tur pe Patricia Maria Ţig.

Tot în turul doi s-a calificat și Irina Begu după ce a trecut cu 6-2, 6-2 de Anastasija Sevastova (Letonia/43 WTA).