Handbal feminin – HCM Stiinta a pierdut primele doua meciuri

HC Zalau – Stiinta HCM Baia Mare 31-26 (15-7)

Sambata si duminica, la Budapesta s-a desfasurat turneul international de handbal feminin organizat de FTC Ferencváros Right Phone, cu ocazia retragerii din activitatea competitionala a jucatoarei Kenyeres Fanni. Cele patru echipe participante au fost Ferencváros si Fehérvár Alcoa Székesfehérvár din Ungaria, Stiinta HCM Baia Mare si HC Zalau din Romania.

Lotul echipei baimarene, cam subtire numeric, de altfel (14 jucatoare din cele 16), a plecat sambata dimineata spre Budapesta, unde, dupa-amiaza in primul joc, a intalnit HC Zalau. Baimarencele au avut un debut de partida mai bun si au condus cu 2-0, dupa care zalauancele au revenit si au preluat fraiele jocului pe care l-au controlat pana la final. Dupa ce elevele lui Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu au intrat la vestiare cu un avans de opt goluri, in repriza secunda s-au distantat la zece goluri, 21-11. Jucatoarele lui Ioan Baban au revenit pe finalul jocului si au mai redus din diferenta.

A fost un joc foarte disputat din punct de vedere al angajamentului fizic, ca drept dovada ca au fost 30 de minute de eliminare (12-18). Aruncari de la 7 m< 11-3> transformate< 10-2. In celalalt meci al zilei< Fehérvár – Ferencváros FTC 22-41.

Ferencváros FTC – Stiinta HCM 43-34 (19-23)

Echipa gazda, Ferencváros, si-a prezentat cele trei jucatoare transferate in aceasta vara, toate componente ale nationalei Ungariei< Zsuzsanna Tomori (venita de la Audi Gyor), Piroska Szamoranszky (Buducnost Podgorica) si Monika Kovacsicz (Viborg). In afara acestor trei, la FTC mai joaca trei handbaliste din selectionata antrenata de Estera Matefi< Zita Szucsanszki, Melinda Pastrovics si Barbara Balogh. Baimarencele au inceput bine si, cu cinci minute inainte de pauza, au condus cu 17-16, dar au avut un final de repriza foarte slab ca si in primul joc. Gazdele au condus si cu zece goluri, ca pana la urma sa castige la noua. In primul meci disputat duminica, HC Zalau a pierdut in fata celor de la Fehérvár Alcoa Székesfehérvár cu 19-22.