Handbal feminin. Liga Nationala – HCM Stiinta Baia Mare – Univ. Resita 20-19 (9-11)

[slideshow id=4492]

Sala polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori circa 600. HCM Stiinta< Claudia Cetateanu (8 interventii bune), Flavia Vulturar-Matei (7 interventii bune) – Aneta Pirvut, Raluca Pomohaci-Mihai 4, Melinda Geiger 5, Sabine Klimek 3, Lavinia  Dobromir, Eliza Buceschi, Jenica Pop-Rudics 1, Cristina Pop, Camelia  Balint-Hotea 6, Sorina Osan, Timea Tatar 1, Carmen Buceschi. Antrenori< Ioan Baban si Ion Gherhard.

Universitatea< Bianca Anghelescu (5 interventii bune), Cristina Bobeica 7 interventii inclusiv doua aruncari de la 7 m)  – Claudia Hasegan,  Madalina Herciu, Maria Criclevit 4, Maria Duta 4, Loredana Iancu 7, Karla Ionesi, Alexandra Grindean-Irimus, Simina Neag, Diana Roiban, Carmen Turnea. Antrenori< Florentin Pera si Liviu Viasu.

Aruncari de la 7 m< 7-0> transformate 3-0. Au ratat< Eliza Buceschi, Camelia Balint-Hotea, Melinda Geiger – de doua ori. Minute de eliminare< 6-10.

Au arbitrat< Bogdan Anton si Iulian Cristea (ambii din Iasi).

Dupa cum a anticipat antrenorul emerit Ion Gherhard, meciul nu a fost unul usor. Jucatoarele din Resita, care au pierdut in prima etapa de o maniera categorica pe teren propriu, au intrat foarte motivate. Meciul in general il putem cataloga in jargon handbalistic ca fiind unul de sprinturi repetate si asta datorita mumeroaselor greseli de prindere si pasare. In prima repriza, oaspetele au condus ostilitatile, dar nu au reusit sa se desprinda la mai mult de doua goluri, gazdele reusind sa conduca o singura data, in minutul 24, 8-7, dar la pauza scorul a fost favorabil oaspetelor. In repriza secunda, baimarencele se desprind pentru prima data la doua goluri in minutul 45, 15-13, dar resitencele revin si egaleaza in minutul 50, 16-16. Cami Balint-Hotea duce echipa la 19-17, insa finalul este dramatic< oaspetele egaleaza la 19 in minutul 57, dar rezultatul final este stabilit in minutul 59, tot de Balint-Hotea, in urma unei aruncari de la 7 m.