Handbal feminin – Oltchim a pierdut primul meci in Liga Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut primul meci din cadrul grupei C a actualei editii a Ligii Campionilor la handbal feminin, in deplasare, cu scorul 27-23 (14-12), in fata formatiei daneze Randers HK. Oltchim, finalista a competitiei in editia trecuta, a cedat in fata unei debutante, care a condus pe tabela de marcaj si cu 7 goluri in prima parte a jocului (13-6, minutul 21) si 8 goluri in partea secunda (25-17, minutul 51). Oltchim a avut un moment in care se parea ca va reveni in joc la finalul primei reprize, dar pana la urma totul s-a dovedit a fi doar un foc de paie. Camilla Dallby a fost principala realizatoare a gazdelor, cu 10 goluri, in timp ce de la Oltchim s-a remarcat Roxana Gatzel Han (7 goluri). Oltchim va juca urmatorul meci pe 17 octombrie, acasa, cu Toulon Saint Cyr Var Handball (Franta). Din Grupa C mai face parte si HK Larvik (Norvegia).