Handbal masculin – Doua esecuri si o reusita pentru Minaur la Suceava

In al doilea meci din prima zi a celei de a VI-a editii a Memorialului “Mihai Mironiuc”, de la Suceava, Minaur s-a impus cu 34-28 (16-13) in fata echipei Universitatea Suceava II, dupa un meci in care echipa baimareana a fost la timona jocului pe tot parcursul lui. Antrenorii echipei baimarene au folosit in cea mai mare parte a intalnirii jucatorii nou veniti, pentru a-si putea forma o parere cu posibilitatile lor si pentru a incerca sa schiteze un posibil lot cu care sa abordeze noul an competitional.

Costica Buceschi si Florin Mironescu au folosit urmatorii jucatori< Marius Bistrian, Alin Ilii – Flavis Campan 7, Paul Sas 7, Dragos Bursuc 5, Andrei Buciuman 4, Alexandru Asoltanei 3, Vlad Rogoz 3, Alexandru Micu 1, Marius Vasile 1, Raul Fotonea 1, Andrei Popescu 1, Razvan Udristoiu 1.

In cel de-al treilea meci, Minaur au pierdut cu 24-37 (8-22) confruntarea cu Stiinta Municipal Bacau. Baimarenii au avut o evolutie catastrofala in prima repriza, in care au marcat primul gol abia in minutul 3, dupa care din minutul 8, de la scorul  de 6-4, nu au mai reusit sa inscrie pana in minutul 22, cand tabela arata 16-5. In cea de-a doua repriza, cei doi antrenori au rulat intregul lot de jucatori, inclusiv pivotul Denis Sicaciov si interul dreapta Serghei Glinca, ambii din Republica Moldova.

Minaur< Vasile Viman, Marius Bistrian – Alexandru Micu 5, Vlad Rogoz 4, Marius Vasile 3, Alexandru Asoltanei 3, Flavius Campan 2, Paul Sas 2, Razvan Tache 1, Andrei Buciuman 1, Andrei Popescu 1, Dragos Bursuc 1, Serghei Glinca 1