Il Calcio a câștigat un turneu de fotbal copii în Austria

copiiOrașul Graz din Austria găzduiește în fiecare an, la mijlocul lunii septembrie, un tradițional turneu de fotbal pentru copii. Județul Satu Mare a fost reprezentat la această competiție de două grupe de la Il Calcio, grupa 2006 și 2008.

Cel mai bun, mai frumos rezultat l-a obținut grupa 2008, câștigătoarea turneului la această categorie de vârstă. Echipa, prcatic o combinată a grupelor din Satu Mare și Negrești, pregătită de “Borg” Lohan a câștigat turneul la această categorie după ce a câștigat toate meciurile și cu un golaveraj de invidiat 25-3.

Au participat la această categorie patru echipe motiv pentru care s-a jucat tur retur, iar echipa sătmăreană a înregistrat următoarele rezultate:
– Il Calcio – GAK Juniors 3-0, 3-2
– Il Calcio – SK Sturm 4-0, 7-1
– Il Calcio – SK Graz 5-0, 3-0.

Clasament final: 1. Il Calcio, 2. GAK Juniors, 3. Sturm,4. SK Sturm. Pe lângă cupa cuvenită echipei câștigătoare, copii de la IL Calcio au mai intrat în posesia câtorva premii. Astfel, Ianis Dinu (foto) a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, Matei Paul a câștigat titlul de golgheter (7 goluri), iar Ramon Erdei a fost desemnat cel mai complet jucător.

Lotul grupării pregătite de Gh.Lohan este următorul: David Poptile, Patric Cosma, Matei Paul, Ramon Erdei, Coșan Luca, David Bodea, Ianis Dinu.