TENIS

În acest weekend, Satu Mare a găzduit Campionatul de tenis ITF

Surse din PSD au declarat că partidul se opune proiectului „Iohannis-senator” propus de PNL (Surse)
Filip Jianu a devenit campion la turneul ITF de 25.000 de dolari de la Satu Mare, parte a Raiffeisen Bank ITF Tour România. Tenismanul dinamovist, cap de serie nr. 1, a câștigat finala în fața portughezului Ferreira Silva (cap de serie nr. 6), cu scorul de 1-6, 7-5, 6-4, demonstrând o revenire impresionantă.

Tenismanul român Filip Cristian Jianu s-a calificat vineri în semifinalele prestigiosului turneu de tenis Raiffeisen Bank ITF Pro Circuit, desfășurat la Satu Mare. Evenimentul, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, a adus în fața publicului o serie de meciuri spectaculoase, iar Jianu, cap de serie numărul unu, a fost protagonistul unei victorii convingătoare.

În sferturile de finală, Filip Cristian Jianu l-a învins pe germanul Tim Ruehl cu un scor categoric de 6-0, 6-2. Deși scorul sugerează o dominație absolută, meciul a fost unul intens, durata sa fiind de o oră și 42 de minute. Jianu a demonstrat o rezistență mentală și fizică de excepție, impunându-se în fața unui adversar redutabil.

Filip Jianu a devenit campion la turneul ITF  de la Satu Mare, parte a Raiffeisen Bank ITF Tour România. Tenismanul dinamovist, cap de serie nr. 1, a câștigat finala în fața portughezului Ferreira Silva (cap de serie nr. 6), cu scorul de 1-6, 7-5, 6-4, demonstrând o revenire impresionantă.

Un alt tenisman român de top, Nicholas David Ionel, favoritul numărul doi al turneului, a fost învins în sferturile de finală de portughezul Frederico Ferreira Silva. Meciul s-a încheiat cu un scor de 6-4, 6-0, în favoarea lui Ferreira Silva, care a demonstrat o formă de joc excelentă.

Tânărul Gabriel Ghețu, în vârstă de doar 16 ani, a fost eliminat de italianul Federico Cina, într-un meci care a durat trei seturi. Ghețu a luptat din greu, reușind să câștige setul al doilea, însă a cedat în setul decisiv, scorul final fiind 6-3, 2-6, 6-3 în favoarea italianului.

În competiția de dublu, semifinalele au fost la fel de intense. Perechea formată din Piotr Nesterov (Bulgaria) și Vladislav Orlov (Ucraina), cap de serie numărul unu, a învins echipa cehă Filip Duda/David Poljak, cap de serie numărul trei, cu scorul de 7-5, 6-7 (5/7), 10-8. De asemenea, echipa germană formată din Tim Ruehl și Louis Wessels, cap de serie numărul patru, a câștigat cu 6-4, 6-0 împotriva perechii italiene Juan Cruz Martin Manzano/Edoardo Zanada.