Înfrângere în primul meci

“U” Cluj – CSM Satu Mare 77-73 (32-36), în Cupa României

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au debutat miercuri în sezonul 2017-2018. În primul meci oficial, fetele noastre au înfruntat în deplasare pe Universitatea Cluj. S-a jucat manşa tur din prima fază a Cupei României.

Cu Williams, Mandache, Baltic, Solopova şi Szmutku pe parchet din primele secunde, CSM a început excelent meciul. A condus după aproximativ un minut prin reuşita de două puncte semnată de Williams. Ne-au egalat la 4, dar sătmărencele s-au distanţat apoi la 10-4, 18-10, pentru ca primul sfert să-l câştige la nouă puncte diferenţă. Echipa lui Marius Dobă s-a descurcat bine şi până la pauza mare, la care a intrat conducând cu 36-32. Dar clujencele au ieşit mai motivate de la vestiare, au egalat la 40, după care au preluat conducerea. O perioadă scorul a fost echilibrat, iar înaintea ultimului sfert, gazdele aveau 53-51. CSM nu s-a mai apropiat periculos pe tabelă şi a pierdut manşa tur. ”U” Cluj – CSM Satu Mare s-a terminat 77-73, pe sferturi: 11-20, 21-16, 21-15, 24-22.

Nu este nimic pierdut, cu siguranţă ambele echipe se vor califica mai departe, pentru că în Final 8 se califică 6 echipe din această primă fază (4 învingătoare şi cele mai bune două învinse). În meciul de miercuri a impresionat Williams cu 35 de puncte şi 22 de recuperări!

Au jucat la CSM: Williams – 35p, Harrison – 18, Mandache – 13, Solopova – 4, Lazăr – 3, Baltic, Szmutku, Uiuiu.

Returul se va juca sâmbătă la Satu Mare, în sala ”Ecaterina Both” de la ora 18:00. Alte rezultate de miercuri: Alexandria – Târgu Mureș 82-62, Timişoara – Arad 69-64, Galaţi – Alba Iulia 62-53.