Înfrângere normală, după un joc mediocru

CSM, gravitație zero

Steaua Bucureşti – CSMSatu Mare 35-27 (19-14) în Liga Naţională de handbal masculin

CSM, gravitaţie zero

Handbaliştii de la CSM Satu Mare rămân la cota zero după trei etape din Liga Naţională, competiţie care pare o încercare prea grea pentru ei, cel puţin deocamdată. Steaua Bucureşti, care nu e o echipă foarte puternică acum, i-a învins pe sătmăreni fără drept de apel în partida de miercuri de la Chiajna.

Începutul de joc ne-a dat ceva speranţe, CSM conducând în minutul 11 cu 6-4, dar apărarea echipei antrenate de Iuliu Varady s-a dovedit foarte uşor de depăşit, iar când interul sârb Lazic, de departe cel mai bun om de la CSM, a fost odihnit absenţa lui s-a simţit clar în atac. Steliştii s-au desprins încet, dar sigur, au intrat la pauză cu un avantaj confortabil, iar în repriza a doua victoria lor n-a mai fost pusă în pericol. Practic jocul a fost echilibrat doar în primele 20 de minute, iar diferenţa minimă după pauză a fost de 4 goluri în favoarea Stelei, care a câştigat la pas. În ce-i privește pe sătmăreni, am văzut un joc combinativ, dar prea puţin inspirat, şi o resemnare care poate nu ţine doar de oboseala fizică.

Echipa sătmăreană resimte lipsa unui pivot de forţă şi nu stă prea bine nici cu spiritul de luptă. Spunem asta după ce am văzut HC Vaslui câştigând la Bucureşti cu CSM după ce în prealabil pierduse un meci acasă la 17 goluri. Până când va putea primi întăriri, trupa sătmăreană va trece printr-un calvar în etapele următoare.

Au marcat pentru CSM Satu Mare:Lazic 8, Mateş 3, Olah 3, Suciu 3, Morar 2, Bejinariu 2, Dinescu 2, Stan,  Munea, Olar, Crăciun. Au apărat portarii Orban (5 parade) şi Cioroiu (7 parade).

Etapa viitoare: Potaissa – Steaua, Reşiţa – Călăraşi, Suceava – Dobrogea Sud, Odorhei – CSM Satu Mare, Timişoara – Dinamo, Făgăraş – Vaslui, CSM Bucureşti – Focşani.