Înfrângere pentru handbaliști, în primul meci

handbalPrezentă la barajul de promovare în Liga Națională de handbal masculin, echipa Clubului Sportiv Municipal Satu Mare a pierdut primul meci de la turneul găzduit de Brașov.

Sătmărenii au fost învinși, scor 35-27 (16-14) de CSU Suceava, echipă venită de pe locul 3 din Seria I a Diviziei A.

După cum se poate deduce din scor, partida a fost echilibrată doar în prima parte și, după spusele antrenorului Nicolae Istrate, în primele 15 minute din repriza secundă. Această înfrângere anulează orice șansă de promovare pentru echipa sătmăreană. Dar echipa sătmăreană nici nu a avut acest obiectiv având în vedere lipsa susținerii financiare pentru Liga Națională și mai ales, absența din lot a unor jucători de nivelul primei divizii. Dar în ciuda acestei înfrângeri și, probabil și unui previzibil insucces în al doilea meci cu Focșani, nu se poate spune că handbaliștii sătmăreni au fost degeaba la Brașov. Doar dacă ești rău intentionat.

În cealaltă grupă, în primul meci, Știinta Bacău a dispus cu 31-22 de CNOT Brașov.