Într-un meci amical, Franța – Camerun s-a terminat 3-2 (2-1)

euroFranța, adversara României de la Euro 2016, a jucat luni seară pe teren propriu cu reprezentativa Camerunului. Francezii au reușit să se impună cu 3-2 (2-1) pe Stade de Beaujoire din Nantes.

Franța a deschis scorul prin Blaise Matuidi (20), dar “leii neîmblânziți” au restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Vincent Aboubakar (22). Echipa antrenată de Didier Deschamps a intrat la pauză în avantaj, grație golului înscris de Olivier Giroud (41).

În finalul partidei, Eric Choupo-Moting a egalat din nou (88), dar Payet a semnat golul victoriei.

Franța: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba (Sissoko, 63), L. Diarra (Kanté, 46), Matuidi – Coman (Cabaye, 77), Giroud (Gignac, 63), Payet. Selecționer: Didier Deschamps.
Camerun: Ondoa – Oyongo, Teikeu, Chedjou (Djetei, 80), Nyom – Mandjeck (Njieh, 69), Enoh (Siani, 46) – Zoua, Toko Ekambi (Kom, 75), Salli – Aboubakar (Abang, 69). Selecționer: Hugo Broos.