Juniorii U10 de la LPS, pe podium în Austria

Echipa de fotbal copii U10 de la Liceul cu Program de Sport Satu Mare a participat recent la două turnee în Austria. La ambele au avut prestații bune și foarte bune reușind de fiecare dată să urce pe podium.

La “Veit Wintercup” au participat 10 echipe. LPS a făcut parte din Grupa B, pe care a câștigat-o după cu 4 victorii: 4-1 și 2-1 cu NWZ Nord, 3-0 și 3-1 cu SV Kraig. În semifinală a învins cu 2-1 pe SC Kappel. În ultimul act, LPS și SG Gurkal au terminat la egalitate, 0-0 după timpul rgulamentar de joc. Apoi, după mai multe reprize de prelungiri succesive, și după ce, din minut în minut, de la fiecare echipă s-a retras câte un jucător din teren, austriecii s-au impus cu 1-0.

La al doilea turneu, “SV Fohnsdorf Cup”, LPS a înregistrat 4 victorii, un egal și o înfrângere, rezultate cu care s-a clasat pe locul 3. În plus, Krisztian Gyorfi a fost desemnat cel mai bun portar al turneului.

LPS: Krisztian Gyorfi, Ioan Zoicaș, Narcis Tâncan, Roland Gnandt, Daniel Tamba, Luca Bob, Raul Haidu, Patric Rezmiveș, Lucas Rezmives, Milan Brudașca, Daniel Pășcu, Kevin Crețu. Antrenor: Robert Abrudan.

Pe parcursul turneelor lotul LPS-lui a fost cazat la o pensiune de lângă Graz, la famila Negrean, o familie originară din Negrești.