Larisa Ioardache, campioană europenă la bârnă la C.E. de gimnasitcă

larisa-iordache-1Românii au mai cucerit cinci medalii de argint şi una de bronz

Delegaţia României s-a întors de la C.E. de gimnastică de la Moscova cu o colecţie bogată de medalii, şase la număr din care una de aur, cinci de argint şi una de bronz.

Cea mai bună gimnastă a României la Moscova a fost Larisa Iordache, cuceritoare patru medalii, una de aur şi trei de argint. Larisa a a cucerit mai întâi titlul de vicecampioană europeană la individual fiind depăşită de o reprezentantă a Alia Musfina favorizată la câteva aparate de arbitrii. Tot Larisa a cucerit şi urmărtoarea medalie, tot una de argint, la sărituri, la egalitate cu olandeza Noel van Klaveren, titlul la acest aparat revenind elveţiencei Giulia Steingruber.

Duminică a fost cea mai bună zi a Larisei Iordache care a cucerit titlul european la bârnă, aparatul favorit al româncelor. Larisa a obţinut o notă mare 15.266, fiind urmată de o altă româncă, Diana Bulimar cu 14.833, care a obţinut astfel medalia de argint.

Finala de la sol a mai adus două medalii României, una de argint şi una de bronz. Argintul a fost luat tot de Larisa Iordache în timp ce Diana Bulimar s-a mulţumit cu medalia de bronz.

La băieţi, Flavius Koczi a câştigat argintul la sărituri cu 14.887 fiind depăşit de Denis Ablyazin (Rusia/15.408) şi urmat de Artur Davtyan (Armenia/14.866). Acelaşi Flvius Koczi s-a clasat pe locul 4 la individual.

Piți, locul 3 sau pleci!

Asculta acest articol Situație deloc de invidiat pentru Victor Pițurcă la Al Ittihad, echipă aflată pe locul 5 în Arabia