Local Kombat. Prima gala organizata in Baia Mare

[slideshow id=436]

Luni noaptea, in Sala Polivalenta, a avut loc prima gala Local Kombat care s-a disputat in municipiul Baia Mare. Pentru promotorul Eduard Irimia a fost un prilej de selectie in vederea trierii luptatorilor care sunt capabili sa participe la gala K1 Collizion Romania. Cu toate ca sala nu a fost plina, ceea ce denota ca baimarenii nu sunt amatori de bataie, cei care au fost prezenti au putut urmarii meciuri spectaculoase.

Prima lupta a serii, din cele opt programate, a fost la categoria +92 kg, si i-a adus fata in fata pe Andrei “Calaul” Dumitru (Scorpions Iasi) si Ovidiu “Bombardierul” Buga (Respect Gym Bucuresti). In coltul lui Andrei a stat Catalin Morosanu, in timp ce in coltul lui Buga a stat Ionut “Pitbull” Atodiresei. A castigat Andrei Dumitru, cu 2-1, dar spectatorii nu au fost de acord cu decizia.

Al doilea meci al serii a fost la categoria -71 kg, intre Alexandru Popescu (Speranta Gym Bucuresti) si Catalin Slave (Metrorex Bucuresti). Slave a castigat prin KO in repriza a II-a.

Cel de al treilea meci a fost la categoria grea, in care au luptat Petru Vasluianu (Respect Gym Bucuresti) si Leonid Tcaciuc (Scorpions Iasi). Lupta nu a fost spectaculoasa, insa Vasluianu a castigat prin KO tehnic in repriza a III-a.

Cea de-a patra lupta a galei a fost la categoria -71 kg, intre Catalin Danaila (Academia Ciprian Sora) si Cristian Milea (Speranta Gym Bucuresti). Milea a castigat la puncte in urma unei decizii in unanimitate.

Meciul cinci i-a adus fata in fata pe Razvan Ghita (Academia Ciprian Sora) si pe uriasul Vasile Popovici (Scorpions Iasi). Popovici are 24 de ani, o talie de 212 cm si 135 kg si poarta 52 la pantof. Meciul a fost unul anost, cu numeroase tineri din partea lui Popovici, ceea ce l-a determinat pe arbitrul Cezar Gheorghe sa opreasca meciul in repriza a III-a, si sa il declare invingator pe Ghita.

Cea de-a sasea partida a fost la categoria -71 kg, intre Miodrag Olaru (Budokai Atlasib Sibiu) si Mihai Barbu (Respect Gym Bucuresti). Barbu a fost mai clar in lovituri si a fost declarat invingator.

In penultimul meci la categoria grea, Marian Iordan (Respect Gym Bucuresti) l-a intalnit pe Valentino Petrescu, sportiv nascut in Bucuresti, care traieste de 15 ani in Anglia. “Englezul” a invins in repriza secunda prin KO tehnic.

In ultimul meci al reuniunii la categoria -71 kg, Adrian Mitu (Konck-down Timisoara) s-a luptat cu Adrian Petre (Metrorex) pe care l-a invins la puncte.