Luptătorii sătmăreni au făcut legea la un turneu în Milano

lupteZilele trecute, în Milano (Italia), mai exact în provincia Mozzanica s-a desfășurat un turneu puternic de lupte greco-romane. Acesta a fost rezervat tuturor categoriilor de vârstă. Din totalul de 300 de sportivi, zece au fost de la CS Satu Mare – Cetate Heracle Ardud. Sătmărenii au dominat turneul internațional, au urcat de opt ori pe podium.

La copii 1, Paul Oros (32 kg), Marian Zaha (38 kg), Andrei Buzilă (53 kg) şi Andrei Barbul (66 kg) au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Pe doi s-a clasat Rareş Dumitraş (73 kg), iar Trandafir Silaghi (28 kg) a încheiat concursul pe trei.

La cadeţi, Marius Bulgăr s-a impus la categoria 46 kg, iar la seniori, Claudiu Blaga a revenit pe saltea şi a prins locul doi la 66 kg, după ce l-a învins pe campionul Italiei. Adversarii elevilor antrenorului Tudor Barbul, şeful delegaţiei sătmărene, au fost din Italia, Franţa, Republica Moldova, Austria şi România.

“Turneul a fost unul reuşit, de pregătire, cu peste 300 de participanţi. Toţi sportivii noştri au avut câteva meciuri bune. Dacă reuşeşti să baţi adversari din cinci ţări în seamnă o încununare a muncii noastre şi o bună pregătire a sportivilor”, a spus Tudor Barbul, antrenorul de la clubul sătmărean.

La sfârșitul acestei săptămnâni, la Timişoara şi Braşov se desfăşoară etapa de zonă din cadrul C.N. de copii 1, unde vom avea și câțiva luptători sătmăreni.