Mani Gyenes se menține pe primul loc la endurcross

După cinci etape ale Campionatului Național din Ungaria

gyenesEmanuel Gyenes s-a înscris în anul 2015, în premieră, în Campionatul Național al Ungariei de endurocross. O nouă provocare pentru el, iar după cinci etape continuă să se afle pe primul loc în clasamentul general.

Sâmbătă, în localitatea Szentgothard a terminat concursul pe locul 4. A primit însă puncte ca și pentru poziția a doua pentru că primul și al treilea clasat al etapei nu participă la tot campionatul, astfel că nu punctează în clasamentul general. Ca și în România, și în țara vecină a fost o căldură sufocată, iar cursa s-a scurtat cu 20 de minute din cauza caniculei.

“A fost un traseu de motorcross, cu multe viraje prin pădure. Nu au fost porţiuni de viteză, aşa că nu am putut să mă ventilez şi să scap de căldură. Sunt mulţumit că sunt primul în clasamentul general şi că îmi menţin şansa de a termina în top doi acest sezon”, ne-a spus sătmăreanul de la Autonet Motorcycle Team, cel care s-a simțit obosit după Red Bull Romaniacs. Pentru Gyenes urmează etapa a 6-a, programată la sfârșitul lunii august. După care, sătmăreanul va reprezenta România la Six Days, competiția găzduită anul acesta de Slovacia.

A renunțat la Red Bull Romaniacs pentru endurocross

Mani Gyenes a alergat doar trei zile din totalul de 4 la Red Bull Romanics. Sătmăreanul și-a făcut bagajele după ziua a treia pentru a merge în Ungaria. Astfel, într-un clasament final al clasei Silver, Gyenes se află pe locul 54, dar sigur era în primii 15 dacă finaliza cea de-a 12-a ediție. A câștigat clasa Silver Archer Kebin (Noua Zeelandă), urmat de românul Norbert Jozsa.

Clasa Gold a fost câștigată de britanicul Jonny Walker. În vârstă de 25 de ani s-a impus pentru a doua oară la cel mai dur raliu hard enduro din lume. A purtat o luptă strânsă cu britanicul Graham Jarvis, cel care a ocupat poziția a doua.

Sursă foto: Facebook – DG Design