Medalie de bronz pentru Dora Kovacs

La Campionatul European de sambo

doraÎn premieră, Satu Mare a avut o reprezentată la Campionatul European de sambo, Under 21. Dora Kovacs, judoka de la CS Unio, a acceptat provocarea, și s-a pregătit pentru sambo timp de o lună. La concursul găzduit de Novi Sad (Serbia), Dora s-a descurcat bine și a cucerit medalia de bronz.

La categoria sa de 70 kg, au fost înscrise 12 sportive. A avut un tur liber, apoi a trecut de o sârboaică. A pierdut la un punct lupta pentru intrarea în finală, cu o sportivă din Bulgaria, iar în finala mică s-a impus cu o sportivă din Belarus.

În altă ordine de idei, micii judoka de la CS Unio s-au aflat în week-end în Ungaria la Szeged la un turneu internațional. Rezultatele sportivilor antrenați de Mihaly Terely și Doina Czerlau:
– U11: Luca Felber – locul 1 (42 kg), Cris Felber – locul 2 (38 kg), Victoria Teleki – locul 3 (40 kg);
– U13: Dominic Stan – locul 3 (38 kg), Sergiu Oprea – locul 3 (54 kg).
Au participat peste 300 de judoka din România, Ungaria, Austria și Croația.