Medalie de bronz pentru Lorand Samel şi Karola Pandi la Balcaniada de seniori

Două medalii de bronz pentru judoka sătmăreni la Campionatele Balcanice la seniori care au avut loc în Macedonia. Cei doi medaliaţi, participanţi la acesată competiţie cu lotul României de seniori,ambii de la CS UNio, sunt Karola Pandi, la 70 kg şi Lorand Samel la -100 kg.

Primul medaliat a fost Lorand Samel, sportiv care este la a treia clasare foarte bună în acest an competiţional, după locul trei la Cupa României şi un titlu de campion naţional la under 23. El a trecut două tururi, apoi a fost învins în meciul pentru intrarea în finală, dar a câştigat meciul pentru locul trei.

Tot  medalie de bronzacucerit şi Karola Pandi, o medalie cucerită cu peripeţii. Karola s-a accidentat în prima fază a competiţiei şi se părea că nu va mai putea continua concursul. Dar, după îngrijiri medicale,  Karola a strâns din dinţi şi a continuat să lupte şi a reuşit în cele din urmă să urce pe podiumul de premiere.

O performanţă meritoie pentru cei doi sportivi care au cucerit bronzul într-o competiţie de seniori cu toate că mai au    2-3 ani de petrecut la juniori sau tineret..

Vă reamintim că la mijlocul săptămânii, datorită excelentelor performanţe înregistrate în acest an, cei doi sportivi ai secţiei de judo de la CS Unio au fost premiaţi şi felicitaţi de conducerea oraşului în frunte cu primarul Dorel Coica.