
Un accident dramatic s-a produs astăzi (vineri, 16 mai 2025), pe Drumul Național 1, în apropierea stațiunii Sinaia. Un TIR încărcat a părăsit carosabilul și s-a prăbușit într-o râpă adâncă de 130 de metri. În mod miraculos, șoferul a fost găsit conștient de echipele de salvare și transportat la spital pentru investigații.
Accidentul a avut loc în jurul orei 04:30, într-o zonă cunoscută pentru pericolele sale, pe una dintre cele mai circulate și dificile porțiuni ale DN1. Autovehiculul de mare tonaj, încărcat la momentul producerii incidentului, a pierdut aderența pe carosabil, a ieșit de pe șosea și a plonjat în gol aproximativ 130 de metri, prăbușindu-se într-o râpă abruptă.
La locul accidentului au intervenit pompierii din Sinaia, alături de o ambulanță SMURD și o echipă medicală de la Serviciul de Ambulanță Județean Prahova. Cu toate că forțele de intervenție se așteptau la un scenariu tragic, șoferul în vârstă de 36 de ani a fost găsit conștient, un fapt rar în astfel de accidente.
Victima a fost stabilizată la fața locului și transportată la o unitate medicală din zonă, unde a fost internată pentru investigații amănunțite. Medicii spun că, deși viața sa nu este în pericol, rămâne sub observație pentru posibile leziuni interne.
Autoritățile au deschis o anchetă pentru a determina circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul. Printre posibilele cauze investigate se numără oboseala la volan, o defecțiune tehnică a vehiculului sau condițiile nefavorabile de drum, precum umiditatea și vizibilitatea scăzută la acea oră.
Fii primul care comentează