Nastai l-a bătut pe Ritli în derby-ul etapei din Liga IV-a

Victoria Apa – Talna Orașu Nou 3-5 (1-3)

orasu nouSâmbătă, la Apa, s-a disputat unul dintre cele mai importante meciuri ale sezonului de toamnă din Liga IV-a. S-au aflat față în față Victoria și Talna Orașu Nou, două din aspirantele la câștigarea seriei și implicit a campionatului.

Partida a fost una spectaculoasă după numărul mare de goluri, 8 la număr, dar nu și din punctul de vedere al calității jocului pentru că s-au comis numeroase greșeli de ambele părți. La final a câștigat Talna Orașu Nou cu scorul de 5-3.

Elevii lui Dacian Nastai, care au stat mai bine în teren în comparație cu gazdele, au speculat aproape la maximum greșelile făcut de echipa din Apa marcând de 5 ori, din faze fixe, pe contraatac, cu șuturi de la distanță sau chiar din lovitură de pedeapsă. Având în vedere că au jucat în deplasare, în fața unei echipe valoroase din fotbalul județean, cele 5 goluri marcate de oaspeți la Apa par cam multe. Dar trebuie să spunem că apenii au arătat bine doar de la mijloc în sus. Apărarea însă a fost execrabilă, cu greșeli elementare de transmiterea balonului, de plasament, de colaborare cu ceilalți jucători. “S-a trecut ca prin brânză prin apărarea Victoriei” spunea chiar un spectator localnic. Cam a așa a fost. Dar, înainte de a prezenta marcatorii, mai precizăm că la scorul de 2-1 pentru Talna, arbitrul Ciprian Rebegea a refuzat un penalti clar Victoriei. Iar la un eventual 2-2, poate altul ar fi fost cursul jocului.

Gazdele au marcat prin Grigorie în minutele 28 și 60, prin Berci (11 m) în minutul 70 în timp ce oaspeții au punctat prin Bârle în minutele 16, 41, 66 și 88 și prin Cr. Cosma în minutul 31 (11 m).

Remarcații meciului sunt, așa cum probabil v-ați dat seama, Grigorie (Victoria) și Bârle (Talna). Ambii jucători ar merita urmăriți de echipe din eșaloane superioare.

– Victoria: Dobrai – Bordac, Raț, Timoc, Bura, Berci, Cl.Cosma, Szekely, Fărcaș, Grigorie, Silaghi.

Rezerve: Lenghel, Mihovici, Rezmuves, Olaru, Indre. Antrenor: Zoltan Ritli.

– Talna: Nagy – I. Cosma, A. Lung, Cr. Cosma, Demian, Câmpan, M. Erdei, S. Erdei, Lauruc, Bârle, Pajzos. Rezerve: Cseh, Bute, Ignat, Dobie, A.Erdei. Antrenor: Dacian Nastai.

Doi jucători de culoare la Talna

La încălzire, echipa oaspete a ieșit cu doi jucători de culoare. “Sunt din Senegal și sunt undeva într-o tabără la :omcuta în așteptarea actelor. Au mai jucat fotbal, i-am încercat, iar nouă ne plac, dar încă nu le-au sosit actele din țara lor” ne-a spus președintele Pal Bute. Tot de la el am aflat că AJF-ul, prin vocea președintelui Ștefan Szilagyi, a dat OK-ul pentru utilizarea celor doi jucători. Dar delegatul Victoriei a contestat dreptul de joc al celor doi înainte de fluierul de început așa că oaspeții n-au vrut să riște și nu i-au mai introdus în teren pe cei doi. Și bine au făcut pentru că au câștigat în teren. Neinspirați s-au dovedit cei din Apa pentru că ar fi putut contesta dreptul de joc la pauză și, cine știe, poate ar fi câștigat la masa verde.