Național Sighișoara – CSM Satu Mare 27-22 (12-11)

În penultima etapă a Diviziei A la handbal

În penultima etapă a turului Diviziei A la handbal masculin, CSM Satu Mare a evoluat în deplasare, la Sighișora, împotriva echipei Național, echipă care reunește de fapt lotul național de tineret al României.

Meciul s-a încheiat cu victoria echipe gazdă, scor 27-22, după o primă repriză echilibrată în care echipa sătmăreană a condus până în minutul 28. Handbaliștii sătmăreni au început foarte bine, au condus în minutul 5 cu 3-0, cu 9-6 (minutul 15), 11-10 (minutul 28). Dar la finalul primei reprize echipa sătmăreană a fost lăsată în inferioritate de brigada de arbitri fapt de care au profitat jucătorii gazdă care au marcat de două ori și au încheiat primele 30 de minute în avantaj, 12-11. În partea a doua, după ce în minutul 35 scorul a fost egal, 13-13, au urmat câteva eliminări consecutive din tabăra sătmăreană (7 CSM/1 la gazde) și câteva lovituri de la 7 metri acordate sighișorenilor (5 la număr), Național s-a detașat pe tabela de marcaj și a câștigat cu scorul de 27-22. Să mai adăugăm că Mateș a fost eliminat defintiv în repriza a doua, că Raul Pop s-a accidentat în minutul 40 și că Jurj Cristian a fost într-o zi slabă, fără niciun gol marcat. În aceste condiții înfrângerea sătmărenilor este explicabilă. Marcatori: Chira 6, Ciaca 5, Mateș 3, Mureșan 3, Tătar 2, Osvat 1, Albu 1, Varga 1. Au mai jucat: Santeiu, Jurj, Pop, Cioroiu și Pogyină. Cu acest meci, handbaliștii au pus punct sezonului pentru că în ultima etapă au liber din cauza retragerii altor echipe.