VICTORIE MARE

Naționala României a învins în meciul cu Elveția

Echipa naţională de fotbal a României a câştigat Grupa I a preliminariilor EURO 2024, după ce a învins în ultimul meci, ....

…. în fața a 50.000 de suporteri, formaţia Elveţiei cu scorul de 1-0 (0-0).

În felul acesta România s-a calificat la Euro 2024 fără să cunoască înfrîngerea, având 6 victorii și 4 rezultate de egalitate golaveraj 16-5. O performanță excelentă pentru fotbalul din România care revine, după o absență de 8 ani, în elita acestui sport.

Puternic susținuți de cei 50.000 de suporteri aflați în tribune, scăpați de presiunea calificării, tricolorii au făcut un joc bun, nu s-au avântat în atacuri imprudente s-au apărat cu calm și au reușit să blocheze mai toate atacurile elevețienilor care, e drept, au dominat teritorial.

Oaspeții au și avut câteva ocazii când apărarea a dar portarul Horațiu Moldovan a avut 2-3 intervenții salvatoare care au menținut intactă poartă echipei României. Așa că la pauză s-a intrat la cabine cu un liniștitor 0-0.

Debutul părții secunde, a aparținut tricolorilor care au și reușit să deschidă scorul în minutul 50 după o fază ca la carte. Stanciu a centrat cu efect în careu, Mortuțan a întors mingea spre Alibec care a marcat cu un șut pe jos expediat de la limita careului de 6 metri.

Ce a urmat? Elveţia a dominat jocul în cea mai mare parte a timpului, şi-a creat ocazii de gol, însă a arătat frustrată şi lipsită de luciditate şi de calm în fața porții. Pe acest fosnd echipa României a făcut un joc bun, a jucat cu spirit de sacrificiu, a luptat până la ultima picătură de energie, purtată de un stadion întreg şi a fost răsplătită şi de şansă. Drept uramare tabela e marcaj nu a suferit modificări consfințind după cele 96 de minute jucate efectiv un rezultat care califică România la Euro 2024.

ROMÂNIA: Horaţiu Moldovan – Andrei Raţiu, Radu Drăguşin, Andrei Burcă, Nicuşor Bancu – Marius Marin – Olimpiu Moruţan (Ianis Hagi, 64), Nicolae Stanciu (Darius Olaru, 83), Alexandru Cicâldău ( Răzvan Marin, 64), Florinel Coman (Denis Drăguş, 72) – Denis Alibec (George Puşcaş, 83).

Selecţioner: Edward Iordănescu.