FOTBAL, LIGA 1

O victorie în 7 etape pentru CFR Cluj! Ce urmează?

Într-un duel intens din Liga I, disputat sâmbătă, 2 decembrie 2023, Universitatea Craiova a păstrat o traiectorie ascendentă sub comanda noului lor antrenor, Ivaylo Petev. Elvir Koljic a devenit eroul serii, marcând singurul gol al meciului în minutul 90, cu un șut precis în colțul lung al porții.

Meciul a fost marcat de o luptă echilibrată, cu CFR Cluj ratând două oportunități importante, ambele lovind bara prin contribuția grecului Tachtsidis. Cu toate acestea, Universitatea Craiova a rămas fermă în apărare și și-a asigurat victoria. Alexandru Mitriță a fost aproape de a majora avantajul în prelungiri, demonstrând periculozitatea echipei în atac.

Pentru Universitatea Craiova, aceasta a fost a treia victorie consecutivă sub îndrumarea lui Petev, consolidându-și poziția în clasament. În urma acestei victorii, Universitatea Craiova și CFR Cluj sunt acum la egalitate în clasament, ambele echipe acumulând câte 32 de puncte. Ultimile trei confruntări directe s-au încheiat toate la egalitate, cu același scor, 1-1, însă de data aceasta Universitatea Craiova a reușit să spargă această serie și să obțină cele trei puncte prețioase.

Altfel, declinul este clar pentru CFR Cluj, echipă care a câștigat un singur meci în ultimele 7 etape, cel cu Farul.

Univ.Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Căpăţînă 81), Screciu, R. Silva, Bancu – Creţu, Kurtic (Mateiu 69) – Danciu (Baiaram 68), Ivan (Roguljic 55), Mitriţă – Markovic (Koljic 55).

CFR Cluj: Sava – Malico, Ilie, Kresic, Mogoş – Avounou (Cvek 83), Tachtsidis, Muhar – Deac (Otele 76), Juricic (Birligea 66), Krasniqi (Fica 66).  Antrenor: Andrea Mandorlini.