Olimpia Braşov – CSM Satu Mare 61-72 (29-37)

Când porneşti la drum cu un lot de jucătoare care încape într-o maşină normală, obişnuită, te gândeşti doar să faci faţă, ”să nu iei multe”. Dar Olah, Reed, Baltic, Ferenczi şi Szmutku, în frunte cu antrenorul Jose Araujo, ne-au lăsat miercuri fără cuvinte.

Au făcut rost de undeva de puteri supraomeneşti, au obţinut o victorie care la început părea imposibilă. Jucătoarele enumerate mai sus erau singurele disponibile pentru meciul pe care CSM Satu Mare l-a susţinut pe terenul Olimpiei Braşov. Au fost eroinele noastre, au bifat toate secundele jocului şi au învins o echipă puternică, aflată pe locul 4 în clasamentul Ligii Naţionale. Ce poţi să mai spui când aceste fete au condus tot meciul începând cu minutul 3? Au învins o echipă plină de americance. Iar ca un element statistic de patriotism local, CSM a avut în permanenţă trei sătmărence pe teren! Rămânem doar cu regretul că meciul nu s-a desfăşurat acasă în faţa propriilor suporteri. Dar pentru acest rezultat fetele merită ropote de aplauze la următorul meci de sâmbătă în care întâlnim pe CSM Târgovişte. Aşa că lansăm de pe acum invitaţia în sala LPS ”Ecaterina Both”.

Trebuie să spunem câteva cuvinte şi despre meci. CSM Satu Mare şi-a luat avânt încă din primul sfert în care a marcat 23 de puncte, faţă de 16 câte au avut gazdele. Sătmărencele au câştigat şi următoarele două sferturi, dar l-au pierdut pe ultimul la cinci puncte diferenţă. A contat mai puţin, CSM Satu Mare a învins Olimpia Braşov cu 72-61 (23-16, 14-13, 20-12, 15-20).

Au jucat:
Olimpia Braşov: Johnson 24, Webb 15, Pesovic 12, Higgins 8, Ardelean 2, Crăciun, Ghizila, Ferariu. Antrenor: Nenad Marinkovic.
CSM Satu Mare: Olah 20, Reed 20, Baltic 18, Szmutku 7, Ferenczi 7. Antrenor: Jose Araujo.

”Mulţumim celor cinci eroine. Este o demonstraţie că această echipă poate mai mult şi că atunci când ne unim şi strângem rândurile iese bine. N-am mai văzut aşa ceva în viaţa mea. Să joci 40 de minute cu cinci jucătoare şi să câştigi de o aşa manieră… putem să spunem doar: Jos pălăria pentru toată echipa!”, ne-a transmis un oficial de la CSM Satu Mare.

6.CSM Satu Mare     9/11   29

Etapa 3: CSM Satu Mare – CSM Târgovişte (sâmbătă, ora 18:00), Olimpia Braşov – Sepsi, “U” Cluj-Napoca – Phoenix Galaţi.