Olimpia a ”sărbătorit” un an de la ultima victorie în deplasare, cu o remiză

olimpiaOlimpia Satu Mare era în sezonul trecut o echipă de temut în deplasare. Însă iată că sâmbătă a încheiat sezonul deplasare 2014-2015 fără vreo victorie în 14 meciuri.

Meciul de la Mioveni a fost unul spectaculos, cu multe goluri. Sătmărenii s-au văzut devreme în avantaj prin golul marcat de Faur (min. 9). În minutele 32 şi 33, gazdele au profitat de greşelile din defensiva Olimpiei şi au înscris prin Gălan şi Honciu. După pauză, Mărkuş a restabilit egalitatea (min. 51), iar meciul s-a terminat 2-2.

Au trecut 364 de zile de la ultimul succes al sătmărenilor pe teren străin. În 24 mai 2014, Lemac şi Svarczkopf aduceau ultima victorie a Olimpiei, pe terenul celor de la CS Mioveni. Mai jos aveţi clasamentul ”deplasare” din sezonul 2014-2015. Cele trei puncte au fost obţinute la Bihor (0-0), Vâlcea (2-2) şi Mioveni (2-2).

GRUPA ROMÂNIEI LA EURO 2024

Așa cum am scris și în numărul trecut, duminică, 9 octombrie 2022, a avut loc tragerea la sorți a preliminariilor EURO 2024. Se știe că România a fost repartizată în Grupa I, alături de Elveția, Israel, Kosovo, Belarus și Andorra. Ulterior, UEFA a comunicat programul grupelor preliminare pentru Campionatul European.