Olimpia rămâne singura echipă neînvinsă în play-out (Foto)

FC Olimpia – Unirea Tărlungeni 3-2 (2-1)

olimpiaFC Olimpia Satu Mare a jucat sâmbătă în cadrul etapei a 4-a din play-out-ul Ligii a II-a, Seria a II-a. Sătmărenii au avut un meci dificil cu Unirea Tărlungeni. Dar într-un final și-au trecut în cont cele trei puncte și rămân la un singur punct de Pâncota, echipă care a învins vineri liderul din Vâlcea.

Pe o vreme mohorâtă, la stadionul sătmărean au ajuns în jur de 300 de spectatori. Suporterii au avut parte de un meci deschis, cu multe ocazii de poartă. O primă ocazie au avut-o oaspeții, de la 30 de metri, Șerban a șutat însă în brațele lui Băican. Olimpia a reușit să deschidă rapid scorul. Bura a pătruns în careu pe partea stângă, iar din cădere Popescu face henț, iar lovitura de pedeapsă este transformată fără probleme de Mărkuș (min. 17). Zece minute mai târziu, sătmărenii beneficiază de o lovitură liberă de pe stânga. Brata centrează, mingea îl lovește în picior pe Potecu, iar arbitrul asistent a considerat că devierea fundașului oaspete a depășit linia de poartă, astfel că s-a făcut 2-0 pentru Olimpia (min. 27). Unirea Tărlungeni beneficiază și ea de un penalty. Arbitrul central a văzut un henț în careu la Florin Mureșan, iar Minciună îl învinge pe Băican din 11 metri (min. 41). Până la finalul primei reprize, Olimpia s-a mai remarcat prin două ocazii ale lui Mărkuș (min. 38, 43), dar scorul pauzei avea să fie 2-1.

Începutul reprizei secunde este unul excelent pentru jucătorii lui Mircea Bolba. Brata execută impecabil o lovitură de colț, Buhăescu se înalță și face 3-1 din puțini metri. Munteanu putea modifica tabela, dar după o acțiune de atac frumoasă, l-a văzut ieșit pe portarul oaspete. A încercat un lob de la 20 de metri, dar balonul a trecut puțin peste poartă (min. 60). O altă fază frumoasă de contraatac, construită de sătmăreni, nu a fost finalizată de tânărul Kanaloș, care a șutat slab din careu (min. 76). Neavând nimic de pierdut, oaspeții au atacat pe final de meci. Și-au creat ocazii prin Marin, Potecu și Șerban. În minutul 90, Tărlungeniul a redus din diferență prin Potecu. Dar s-a terminat 3-2 pentru Olimpia, o victorie meritată.

Am câștigat punctele puse în joc, însă ne-am ales cu două accidentări, care sperăm să nu fie grave. Villand a primit palmă în figură în prima repriză, iar Băican s-a ciocnit cu Șerban în minutul 63, astfel că a fost înlocuit cu Șuta.

Cu această victorie, FC Olimpia rămâne singura echipă neînvinsă în play-out.

FC Olimpia: Băican (min. 63) – Brata, Ciul, Onicaș, Rus, Villand (cpt., Florin Mureșan min. 28), Tătaru, Buhăescu, Bura (Kanaloș, min. 46), Mărkuș, Muntean.
Tărlungeni: Mihok – Vlăsceanu, Forika, Potecu, Șerban, Bucur, Burlacu, Cocan (Petra min. 72), Popescu (Monea min. 54), Minciună, Marin (cpt., Petrean min.87).Picture 1 13090823_10154840859544937_1822006850_o 13090883_10154840858504937_313490886_o 13106552_10154840858544937_1044963926_o 13113351_10154840858524937_1821563623_o 13113363_10154840858514937_1768181070_o