Orientare – In Maramures a avut loc a 37-a editie a Cupei “Chemun”

[slideshow id=6892]

Clubul Star Team Baia Mare, in colaborare cu Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Maramures, a organizat a 37-a editie a cupei la orientare “Chemun”. Competitia a avut doua probe de concurs: una de orientare in alergare si o proba de mountain-bike. Acestea  s-au desfasurat in zona Lunci – Paraul Turcului – Leurda – Curatura Mica – Curatura Mare.

Traseele pentru cele doua probe (intre 2.4 si 4.5 km) au fost concepute de trasatorul Karoly Racz. La proba de orientare, locul 1 la masculin a fost ocupat de Iosif Ozvald de la Star Team, iar la femini, pe locul 1 s-a clasat Alexandra Dicso tot de la Star Team. Proba de mountain-bike a fost castigata de Grigor Costan.

Castigatorii probei de alergare

6-8 ani – Blanka Telegdi (MRD) si Claudiu Fodor (Gradinita Lunci)

9-10 – Alexandra Ozvald (Scoala M. Sadoveanu) si Roland Telegdi (MRD)

11-12 – Bianca Fodor (Scoala M. Sadoveanu) si Alexandru Ozvald (Star Team)

13-14 – Denisa Danci (Star Team) – Andrei Morocos (MRD)

15-16 – Larisa Danci (Star Team) – Aurelian Fodor (Carmen Sylva)

17-18 – Lidia Pop (Star Team) – Cristian Sava (MRD)

Seniori – Alexandra Dicso – Iosif Ozvald (ambii de la Star Team)

Masters 35 – Samir Pop (MRD)

Masters 45 – Costan Grigor (MRD)

Castigatorii probei de mountain bike

11-14 ani – Bianca Fodor si Alexandru Ozvald

15-18 – Denisa Danci si Iosif Ozvald

+ 19 – Larisa Danci si Costan Grigor

In clasamentul general, la proba de orientare mountain-bike, s-a clasat Costan Grigor.

Primii trei clasati de la fiecare categorie au primit diplome, dulciuri si echipamente sportive acordate de Directia Judeteana de Sport si Tineret Maramures.

Arbitrajul concursului a fost asigurat de Rodica si Karoly Racz. Acelasi Karoly Racz a elaborat hartile si traseele pentru concurs. Acest concurs marcheaza 37 de ani de orientare in judetul Maramures.

Gruparea sportiva “Chemun” (Chemarea Muntilor) a fost infiintata in 9 iunie 1974 de catre antrenorul Karoly Racz. In data de 17 iulie, in zona lacului Firiza, Clubul Star Team organizeaza concursul de ciclism montan, Trofeul Baia Mare Nord.