Ovidiu Domide şi Daniel Nistor au fost exemplari la Rally Raid

Sătmărenii s-au impus în prima etapă din Campionatul Naţional

raliuTimp de două zile, vineri şi sâmbătă, Satu Mare a fost gazda primei etape din cadrul Campionatului Naţional de Rally Raid. După probele speciale, Trofeul “Paul Badea” a ajuns la sătmărenii Ovidiu Domide şi Daniel Nistor, cei care au concurat cu un Nissan Patrol.

La startul categoriilor auto şi moto s-au aflat în jur de 20 de echipaje, iar la clasa profi s-au întrecut echipaje din ţară şi din străinătate. Totul a început vineri în Piaţa Libertăţii, startul fiind dat de eroul nostru local, de riderul Emanuel Gyenes. Gazda evenimentului a fost Roxana Ciuhulescu vedeta care are o mare experienţă în sportul auto şi nu numai. După prolog, echipajele au plecat în proba specială CBA (25.5 km), iar sătmărenii Domide şi Nistor au încheiat pe primul loc ziua, cu timpul 22min36sec. Înainte de aceasta, deliciul publicului a fost antrenamentul de la clasa moto&ATV şi Rally Taxi, unde curioşii au putut să experimenteze rolul de copilot alături de piloţii din competiţie.
Sâmbătă, echipajele s-au aliniat la startul celor 5 probe speciale creionate în zona Codrului. După peste 200 km, doar opt dintre ele au ajuns la punctul de sosire. Asta pentru că la ultima probă specială a început o ploaie torenţială, iar copiloţilor le-a fost greu să găsească reperele din roadbook. Chiar şi aşa, sătmărenii Domide şi Nistor au terminat primii cu timpul 1h53min10sec, urmaţi de Mauro Selvatico/ Guidode Sabbata (Nissan Patrol) – 2h.07min.18sec şi de Dan Berger/ Goran Gabriel (Jeep Cheroke) – 2h25min00sec.

În aceeaşi zi, spre seară, la restaurantul Mioriţa s-a organizat festivitatea de premiere. Organizatorii au oferit trofee, plachete, diplome, premii celor fruntaşi de la toate categoriile, inclusiv la hobby.

“Competiţia a fost foarte grea. Sunt foarte bucuros că am ajuns la final, că am reuşit să câştigăm. Îmi doream atât de mult pentru că eram motivat de Paul Badea, cel care sigur ne-a privit de acolo de sus”, ne-a declarat Ovidiu Domide, preşedintele A-CAR Satu Mare.

“A fost o cursă superbă, mai grea nu cum mă aşteptam. O cursă în care Ovidiu s-a descurcat admirabil, iar eu mi-am făcut datoria”, spune Daniel Nistor.

Campionatul Naţional de Rally Raid este organizat de A-CAR România sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv cu sprijinul Primăriei Satu Mare şi a Consiliului Judeţean Satu Mare. Urmează etapa a doua care va fi găzduită de Bistriţa în perioada 19-21 iunie.

Și în Europa se fac blaturi

Asculta acest articol UEFA a demarat investigaţiile în cazul unui meci care poate zgudui Europa. O înfrângere umilitoare a determinat