
Decontarea cheltuielilor de navetă pentru cadrele didactice va continua conform reglementărilor actuale până la începutul anului școlar 2026-2027. Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 156/2024, aplicarea unor prevederi din Legea Învățământului Preuniversitar nr. 198/2023, inclusiv cele legate de transportul profesorilor, a fost amânată.
Până la intrarea în vigoare a noilor reglementări, decontarea navetei rămâne reglementată de Normele metodologice aprobate prin H.G. nr. 569/2015. Aceasta presupune acoperirea cheltuielilor de transport pentru cadrele didactice care predau în altă localitate decât cea de domiciliu, finanțarea fiind asigurată din bugetul de stat.
Cine beneficiază de decontarea navetei?
De decontarea cheltuielilor de transport beneficiază:
Cadrele didactice și personalul didactic auxiliar angajat cu contract individual de muncă, pe durată determinată sau nedeterminată, care lucrează în altă localitate decât cea de domiciliu.
Profesorii din mediul rural și urban care nu dispun de locuință în localitatea unde predau.
Modalități de decontare:
Decontarea abonamentelor pentru mijloacele de transport în comun (auto, CFR etc.)
Rambursarea contravalorii biletelor de călătorie
Decontarea carburantului la valoarea abonamentului corespunzător rutei parcurse
Obligația decontării revine angajatorului și autorităților locale, care trebuie să aloce fonduri în bugetele unităților de învățământ.
Schimbările anunțate pentru 2026-2027
Conform O.U.G. nr. 156/2024, prevederile art. 139 din Legea nr. 198/2023, care ar putea aduce modificări în privința decontării navetei, sunt amânate până la începutul anului școlar 2026-2027. Astfel, actualele reglementări rămân valabile până atunci.
Naveta pentru cadrele didactice de sprijin și itinerante
Cadrele didactice de sprijin și cele itinerante, care predau la mai multe unități de învățământ sau la domiciliul elevilor, beneficiază în continuare de decontarea cheltuielilor de transport, conform art. 8 din Normele metodologice H.G. nr. 569/2015. În absența mijloacelor de transport public, aceștia pot folosi microbuzele școlare pe rutele elevilor.
În concluzie, până la intrarea în vigoare a modificărilor legislative în anul școlar 2026-2027, profesorii și personalul didactic auxiliar vor continua să primească decontarea navetei conform reglementărilor actuale.
Fii primul care comentează