Pas important făcut de Apa pentru câştigarea seriei

Talna Oraşu Nou – Victoria Apa 2-3 (0-1)

ligaZoltan Ritli se dovedeşte a fi antrenorul succesului în Liga a IV-a din Satu Mare. După ce a ieşit anul trecut campion cu Someşul Cărăşeu, sezonul acesta a preluat echipa Victoria Apa cu care reuşeşte să domine Seria A. Echipa sa, s-a impus în deplasare duminică în derby-ul contra formaţiei Talna Oraşu Nou.

Prima jumătate de oră s-a dovedit a fi una echilibrată, lipsită de faze spectaculoase. Au trecut 42 de minute până la primul gol. În urma unei lovituri de la colţ, Szekely alege să bată scurt, până la Bordac, cel care şutează puternic în careu, iar mingea este reluată de Iaţu în poarta echipei Talna. S-a făcut 0-1, scorul înregistrat la pauză. Echipa lui Dacian Nastai reuşeşte să egaleze (min. 56) după o centrare spre Bîrle ce i-a aparţinut lui C. Cozma. Atacantul de la Oraşu Nou a înscris din voleu. Apa nu se lasă, pe seama unei greşeli a gazdelor la mijlocul terenului, R. Ritli primeşte o pasă aproape de careu, driblează un adversar şi plasează mingea în colţul lung al poartei apărate de Barna (min. 66). Zece minute mai târziu, Talna restabilşete egalitatea la 2, prin Magdas. Prin golul marcat de noul intrat, Mihovici (min. 85), Victoria Apa a câştigat meciul şi s-a deplasat la cinci puncte în clasament de Oraşu Nou, când mai sunt două etape.

– Talna Oraşu Nou: Barna – I. Cozma, Crăciun, Câmpan, Ignat, Nang, Der Serighe (S. Erdei ’80), Lung, C. Cozma, Bîrle, Magdas. Antrenor Dacian Nastai.
– Victoria Apa: Şteţca – Ciorcaş (61 Tulici), Timoc, Raţ, Iaţu, Bordac, Szilagyi (61 Grigorie), Talpoş (83 Mihovici), R. Ritli, Szekely, Farcaş. Antrenor: Zoltan Ritli.

În Seria B a Ligii a IV-a, Someşul Oar continuă să conducă, însă are un avantaj de doar două puncte faţă de Viitorul Vetiş. Din lupta pentru primul loc a ieşit echip din Cămin după ce a remizat în deplasare la Urziceni. Următoarea etapă se joacă miercuri:

– Seria A: Botiz – Crucişor, Dorolţ – Păuleşti, Medieş – Odoreu, Lazuri – Oraşu Nou, Micula- Babţa, Cărăşeu – Doba, Olimpia II SM – Apa, Negreşti – Livada.
– Seria B: Foieni – Moftinu Mic, Decebal – Cămin, Sanislău – Andrid, Ciumeşti – Pişcolt, Moftinu Mare – Urziceni,Tăşnad – Căpleni, Berveni – Petreşti, Oar – Vetiş.