Patru medalii românești la Campionatul European de gimnastică artistică

Obiectivul României era cucerirea a 2-3 medalii la Campionatul European de gimnastică artistică. Dar obiectivul a fost depășit la Cluj-Napoca. Românii au avut evoluții remarcabile și au urcat de patru ori pe podium.

Primul aur european a fost câștigat sâmbătă la sol de Marian Drăgulescu. La 36 de ani, românul a fost notat de arbitri cu 14,500 puncte în urma exercițiului său. Medalia de argint a revenit gimnastului Dmitrii Lankin din Rusia (14,466 puncte), în timp ce bronzul a fost obținut de Alexander Șatilov (14,400 puncte). Marian a cucerit și duminică o medalie. De data aceasta una de argint la sărituri. A totalizat 14,733 puncte (14,666 și 14,800 la cele două sărituri).

Tot duminică România și-a mai trecut în palmares alte două medalii. Cătălina Ponor a devenit campioană europeană la bârnă, în timp ce Larisa Iordache s-a clasat pe locul 3, tot la bârnă.

Cătălina Ponor (29 de ani), multiplă medaliată olimpică, mondială și europeană, a primit 14,566 puncte, în timp ce Larisa Iordache (20 de ani) a fost notată cu 13,966 puncte.