Image 1
Image 2
Postare ( Sablon)

BANI PENTRU FERMIERI

Peste 30 de mii de maramureșeni vor avea conturile pline

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) autorizează la plată fermierii. Fondurile sunt de la Uniunea Europeană și din bugetul național, repartizându-se celora care au depus cerere de plată în Campania 2023.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

La APIA, Centrul Județean Maramureș au fost autorizați la plată, în perioada 16 octombrie 2023 – 15 ianuarie 2024 un număr de 30.639 de fermieri, reprezentând 95,83% din totalul fermierilor care au depus cerere de plată, pentru suma totală de 40.393.339,90 euro.

La nivel național, suma totală autorizată la plată în perioada 16 octombrie 2023 – 11 ianuarie 2024 este de 1,66 miliarde euro, din care 1,50 miliarde euro reprezintă sume autorizate din fonduri europene și naționale pentru un număr de 714.041 de fermieri care au depus cerere de plată în Campania 2023.

Defalcate, pe fonduri, sumele sunt următoarele:

–    1,16 miliarde euro din FEGA;

–    254,52 milioane de euro FEADR și cofinanțare națională;

–    86,20 milioane de euro din EURI.

Totodată, 156,80 milioane de euro au fost autorizate pentru intervențiile aferente măsurilor de piață, comerţ exterior, promovarea produselor agricole din FEGA şi ajutoare de stat din bugetul național.

În conformitate cu normele legale în vigoare, plățile se realizează numai după parcurgerea tuturor etapelor procedurale obligatorii de verificare și control administrativ, control pe teren, clasic și prin monitorizare.

Reprezentanții APIA transmit fermierilor să aibă încredere în această perioadă în care s-a intrat într-o etapă care a venit cu provocările aduse de schimbările din PNS 2023-2027.

Fermieri au primit asigurări că plățile integrale se vor realiza până la 30 iunie 2024, conform prevederilor comunitare în vigoare.

Echipa APIA a demonstrat că performanța constă în multe ore de muncă, în perseverență și în spiritul bunei colaborări cu toate instituțiile implicate.

V. Gherman

Postare ( Sablon)

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns