Petru Eleş: ”Trebuia să scot echipa din teren!”

CSBT Alexandria – CSM Satu Mare 82-51 (38-34)

baschet

Echipa de baschet feminin, CSM Satu Mare, a jucat joi în deplasare meciul tur contra echipei CSBT Alexandria, facând parte din cadrul sferturilor Cupei României. Sătmărencele au pierdut cu 82-51 (38-34), însă antrenorul lor ne spune că meciul a fost făcut praf de arbitrul Vasile Alexandru.

Cu Wampler, Cutaş, Kortni, Laza şi Orosz din primele secunde pe parchet, CSM Satu Mare a arătat foarte bine. Pentru început, a fost condusă cu 3-0, iar trei minute mai târziu s-a aflat în avantaj cu 7-3. A revenit însă şi Alexandria, care a preluat conducerea şi a ajuns la 12-7 (min. 6). Una peste alta, CSM a câştigat primul sfert cu 22-19. Se pare că a fost singurul sfert în care s-a putut vedea baschet adevărat, deoarece, după cum ne-a transmis Petru Eleş ”Arbitrul Vasile Alexandru a văzut că ceva nu e în regulă şi a început să fluiere tot ce se putea împotriva noastră. A folosit gama largă perfectă de distrugere a unui meci”. Gazdele au reuşit să ne depăşească pe tabelă la 26-25, iar de atunci au condus până la finalul partidei. La pauză aveau un avantaj de 4 puncte, însă ”Trebuia să conducem cu cel puţin 10 puncte”, ne spune acelaşi antrenor.

A urmat repriza secundă, un sfert trei pe care CSM Satu Mare l-a pierdut la 13 puncte diferenţă. De partea noastră au putut fi văzute în teren, în aceste ultime două sferturi, doar rezervele. ”Poate era cazul să scot echipa din teren, nu se poate să-ţi baţi joc în asemenea hal de acest joc. N-am făcut asta din respect pentru gazde, pentru baschet. Am venit să jucăm baschet, ştiam că e greu să te califici mai departe cu Alexandria”, ne-a mai declarat Eleş. În ultimele 10 minute sătmărencele au înscris 10 puncte, dintre care 8 de la libere. CSM a terminat pe teren cu Adi, Moldoveanu, Voica, Ivan şi Nagy. Pe sferturi Alexandria – Satu Mare: 19-22, 19-12, 20-7, 24-10.

Cea mai bună marcatoare de la CSM a fost Andreea Orosz cu 17 puncte, dar care s-a oprit să înscrie după 19 minute de joc. A fost urmată de Kortni – 9, Wampler – 8, Laza şi Ivan câte 6, Adi – 5.

A fost manşa tur, iar meciul a fost arbitrat de Vasile Alexandru şi Vlad Ghizdăreanu ambii din Bucureşti. Returul va avea loc a doua zi în aceeaşi sală, vineri de la ora 12.00. ”Sper ca arbitrii să ne lase să jucăm meciul al doilea cu Alexandria, dacă tot nu mai este nicio miză”, a încheiat Petru Eleş.

Bute pus la “podea” de Elena

Asculta acest articol Lucian Bute s-a căsătorit religios, sâmbătă seară, la Biserica “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Galaţi, ceremonia

Simona Halep a fost eliminată

Asculta acest articol Simona Halep a pierdut vineri ultimul meci din Grupa Roșie de la Turneul Campioanelor. Iar aventura româncei