Primele două grupe de la Euro, după etapa I

elvetiaSâmbătă, în al doilea meci din Grupa A de la Euro 2016, Elveția a învins Albania la limită, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Sacher în minutul 5, lovitură de cap după un corner. Albania a evoluat în 10 oameni din minutul 31 după eliminarea lui Cana.

Interesant pentru acest meci este faptul că în teren s-au aflat doi frați. Dar fiecare dintre aceștia a juct în altă echipă, Taulant Xhaka pentru Albania, iar Granit Xhaka, naturalizat în Țara Cantoanelor, a jucat pentru  Elveția.

Elveția: Sommer –  Lichtsteiner, Schaer, Djourou, Rodríguez – Behrami,  G. Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Frei, 76), Mehmedi ( Embolo, 62) – Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic.
Albania: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Abrashi, Kukeli,  T.Xhaka (Kace, 62) – Roshi (Cikalleshi, 74), Sadiku, Gashi, 82), Lenjani. Selecționer: Giovanni De Biasi.
Grupa A
1.Franța 1 1 0 0 2-1 3
2.Elveția 1 1 0 0 1-0 3
3.România 1 0 0 1 1-2 0
4.Albania 1 0 0 1 0-1 0
Următoarele meciuri din Grupa A vor avea loc pe 15 iunie, România – Elveția (ora 19.00) și Franța – Albania (ora 22.00).