Rebeca Git, locul 18 la CM de fitness pentru copii

In capitala Slovaciei, Bratislava, a avut loc prima editie a Campionatului Mondial de kidfit (fitness pentru copii), anul acesta intrecerile fiind rezervate doar fetelor. La concurs au participat peste 80 de concurente din 13 tari s-a derulat la trei categorii de varsta. Singura reprezentanta a tarii noastre la aceasta competitie a fost Rebeca Git, sportiva legitimata la CSM Baia Mare, care a concurat la categoria 12-13 ani (este nascuta in 23 octombrie 1998), unde a avut de infruntat 29 de alte sportive. Rebeca a ocupat in final locul 18. Antrenoarea sportiei, Maria Szabo, considera ca locul ocupat este o performanta, deoarece sportiva practica aceasta disciplina de doar patru luni, si ca in Romania nu este nicio competitie rezervata fitness-ului pentru copii. Coregrafia programului prezentat de baimareanca la aceasta competitie a fost facut de fosta gimnasta Rodica Dunca.