Rezultatele pugiliștilor de la Voința

CS Voința Satu Mare a participat cu doi sportivi la Campionatul Național de juniori la box. Finala s-a desfășurat în perioada 24-29 octombrie la Târgu Jiu.

Cu gândul la o medalie, sătmărenii s-au întors cu două înfrângeri. Alin Mocanu a pierdut la puncte cu un pugilist din Vâlcea, la 54 kg, astfel că a terminat pe locul 7. La 57 kg l-am avut pe Tobias Kraiczar, cel care l-a întâlnit pe Matei George din Călărași, un pugilist de la centrul olimpic. “În repriza a treia l-a rănit pe Matei. Meciul a fost întrerupt timp de 20 de secunde. Conform regulamentului, nu se poate opri mai mult de 9 secunde. Tobias a pierdut meciul la puncte cu 2-1, am fost lucrați pe la spate, ni s-a sustras o medalie”, ne-a declarat antrenorul Gheorghe Sabău. Tobias a terminat concursul pe locul 5.